Pomsta pornem je v Izraeli trestným činem

Pomsta pornem je v Izraeli trestným činem

Pomsta pornem je nyní v Izraeli trestným činem. Parlamentem prošel tento nový zákon v pondělí. Zveřejnění videa jiného nahého člověka bez jeho souhlasu se vám teď může šeredně vymstít. Můžete si za něj posedět v chládku až na pět let.

Izrael jde ve stopách New Jersey a Kalifornie, prvních dvou států USA, které přijaly zákon o zákazu tohoto obscénního trendu. V New Jersey zakročili dokonce ještě před tím, než se „pomsta pornem“ stala známým pojmem. V roce 2003 tam všeobecně zakázali distribuci sexuálního materiálu nebo materiálu zobrazujícího nahé lidi bez jejich souhlasu.

„Jsme svědky stále více a více případů sexuálních útoků, kdy byli lidé natočeni a video bylo bez omezení distribuováno veřejnosti,“ řekla Jifat Kariv, členka izraelského parlamentu, která představil návrh zákona. „Tento legislativní zásah je nutný, pomůže v boji proti šokujícímu fenoménu virtuálního znásilnění.“

Osoby podezřelé ze zveřejnění nahého videa svých bývalých nebo současných partnerů bez jejich svolení budou stíhány jako sexuální delikventi. Není o čem diskutovat, zákon byl totiž schválen naprosto jednomyslně.

web-end-revenge-porn

Web endrevengeporn.org se problematikou zabývá.

Nový zákon byl inspirován případem z loňského roku. Tehdy bylo pomocí WhatsApp, populární aplikace pro mobilní komunikaci napříč platformami, distribuováno video, na němž měl pár sex. Vše se stalo po tom, co se pár rozešel. Prvně bylo video posláno jen pár lidem, avšak rychle se rozšířilo mezi tisíce.

„Je nám jasné, že tempo legislativy vždy zaostává za technikou a virtuální realitou, ve které žijeme,“ uvedla Kariv. „Tento zákon je průlomový jak z legislativního, tak z normativního a etického hlediska. Je to velká událost pro oběti sexuálních trestných činů.“

Zdroje: Mashable, Times of Israel, RT

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru