Dnes vyšlo 15 článků

Polsko otevírá svítící cyklostezku, která bude nabíjená sluncem

Polsko právě představilo úžasnou cyklistickou stezku, která v noci svítí zářivě modrou barvou. Cesta nedaleko města Lidzbark Warminski je osvětlena fosforem, syntetickým materiálem, který se rozsvítí poté, co se nabije slunečním světlem. Zářící cyklistickou stezku vytvořila společnost TOPA Instytut Badań Technicznych.

Igor Ruttman, ředitel společnosti TOPA Instytut Badań Technicznych, podotkl, že materiál v cyklostezce dokáže vyzařovat světlo po dobu asi 10 hodin. Cyklostezka během dne shromažďuje energii, která v nočních hodinách zajišťuje záření. Waldemar Królikowski, ředitel Rady regionálních silnic v Olsztyn, řekl, že světelná cyklostezka by měla zvýšit bezpečnost cyklistů jezdících v noci.

cyklostezka

Zdroj: Inhabitat

Luminofory neboli částice v cyklostezce mohou vyzařovat různé barvy. Designéři však vybrali modrou barvu, neboť nejlépe zapadne do okolní krajiny.

Cyklostezka v Polsku není prvním podobným projektem. Společnost se inspirovala holandským projektem z města Neuen, které je od Amsterdamu vzdálené asi 100 kilometrů. Holandský umělec se inspiroval Van Goghovým dílem The Stary Night a vybudoval svítící cyklostezku už počátkem roku 2016.

glowing-bike-lane-poland-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru