Tisková zpráva: Polovina Čechů používá denně víc než deset spotřebičů

Deset a více elektrospotřebičů používá každý den doma i při práci 53,1 % obyvatel České republiky. Vyplynulo to z průzkumu neziskové společnosti ELEKTROWIN. Zatímco pračku obvykle pouštíme, až když se zaplní koš na špinavé prádlo, mobilní telefon mnozí z nás nevypínají ani v noci a také lednice běží nonstop, aniž si to uvědomujeme.

Nakupujeme navzdory recesi

Ani hospodářská recese, ze které se česká ekonomika teprve pomalu probouzí, nezastavila nákupy nového elektra. Letos už si pořídilo novou žehličku, rychlovarnou konvici nebo jiný malý spotřebič 44,1 % dotázaných, velké spotřebiče, jako jsou pračky, lednice nebo sporáky, už od začátku roku 2014 nakoupilo 16,4 % Čechů. Během loňského roku nakupovalo malé elektro 45,4 % spotřebitelů, velké si pořídilo 37,3 %. Průzkum také naznačil, že při nákupu není vždy rozhodujícím kritériem jen nejnižší cena. Tu sice zohledňuje 65,6 % zákazníků, 77,1 % ale pozorně sleduje také parametry výrobku. Jen pro 36,1 % dotázaných je důležitá značka, 24,7 % klade zvýšený důraz na design.

Proč měníme staré za nové

Nejčastějším důvodem pro pořízení nového spotřebiče je výměna starého a nefunkčního za nový. To motivuje 51,8 % zákazníků. Roli ale hraje i technologický pokrok přinášející neustále další novinky a umožňující stále většímu okruhu spotřebitelů pořídit si výrobky, které byly donedávna považovány za luxusní nebo přinejmenším postradatelné. 11,5 % dotázaných zdůvodnilo nákup tím, že určitý spotřebič dosud neměli.

Recyklaci bereme jako samozřejmost

Naprostou samozřejmostí už se pro většinu z nás také stalo předávat staré spotřebiče, které dosloužily nebo přestaly vyhovovat soudobým nárokům, k ekologické recyklaci. K této odpovědi se přiklonilo 69,6 % dotázaných. „Odůvodňují to tak, že chtějí chránit životní prostředí,“ oceňuje Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému pro sběr a recyklaci spotřebičů ELEKTROWIN. „Lidé také už většinou přesně vědí, kde ve svém okolí mohou vysloužilé elektro k recyklaci zdarma odevzdat,“ dodává Tvrzník. Nejbližší sběrná místa zná podle průzkumu 81,1 % z nás. Většina lidí tedy po nich nemusí složitě pátrat. Ve sběrných dvorech měst a obcí odevzdává elektro 58,8 % z nich, pro 27,4 % je výhodnější předávání prodejcům. Jiný způsob, například mobilní svoz organizovaný obcí, volí 13,7 % Čechů.

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 9,000.000 vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 180.000 tun. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost není založená za účelem zisku, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří na 1250 sběrných míst v 1145 městech a obcích, 2500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3000 obcích.

Kontakt:

Táňa Pokorná, ELEKTROWIN

e-mail: tana.pokorna@elektrowin.cz

tel. 731 492 677

Petr Kotek, Spindoctors

e-mail: kotek@spindoctors.cz

tel. 602 502 789

ČTK ke zprávě vydává fotografie, které jsou k dispozici ve Fotobance ČTK na adrese https://multimedia.ctk.cz/cs/foto/hledani?sendFlag=1&q=protext&name=1&lang=none&service%5B%5D=1&service%5B%5D=2&service%5B%5D=3&service%5B%5D=4&service%5 B%5D=5&service%5B%5D=6 a na webu Protextu https://www.protext.cz

Zdroj: ČTK/Protext

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru