Policejní razie skoro zničila firmu Mironet. Ta teď žádá 626 milionů od státu jako odškodné

Česká společnost Mironet požaduje po státu odškodné ve výši 626 milionů korun za ušlý zisk a znehodnocení firmy. Prvoinstanční soud v loňském roce žalobu zamítl kvůli promlčení, nicméně odvolací městský soud se společnosti zastal a rozhodnutí první instance zrušil. Podle městského soudu má společnost nárok na odškodné, protože stát je ten, co chyboval.

Začátkem roku 2000 policie provedla razii v tehdy raketově rostoucí firmě Mironet. Ale tento zásah tehdy největšího prodejce počítačů přes internet takřka zničil. Za vším stojí udání Microsoftu, který firmu udal s tím, že údajně prodává kradený software. Policie tak zabavila všechny počítače a účetnictví a majitel Robert Novotný čelil obvinění z počítačového pirátství.

V roce 2002 se však ukázalo, že stíhání bylo nezákonné, protože policie našla v počítačích pouze jednu demoverzi programu Microsoftu. Pro firmu Mironet už bylo pozdě, protože takřka zkrachovala.

mironet

Zdroj: Mironet

Robert Novotný obvinil stát, přičemž soudy už mu uznaly odškodné za nezákonný zásah a poškození značky ve výši 23 milionů korun. A ještě navíc žaluje stát za ušlý zisk a znehodnocení firmy, přičemž požaduje odškodné ve výši 626 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 tuto žalobu zamítl, protože údajně majitel firmy podal žalobu pozdě. Naštěstí se odvolací soud Roberta Novotného zastal a rozhodnutí obvodního soudu zrušil.

Prvoinstanční soud uvedl, že Robert Novotný podal žalobu pozdě a že je už vše promlčeno. Ten však argumentoval tím, že žalobu dřív podat nemohl, protože neznal konkrétní škodu. Odvodil ji až podle účetních závěrek a porovnání, jak si vedli konkurenti, a tak podal žalobu až v roce 2011.

„Řekli jsme si, že nebudeme hypoteticky vypočítávat škodu, ale počkáme si, až jak se trh vyvine,“ řekl Robert Novotný, který požaduje odškodné po státu pouze do roku 2007.

„Žalobce se o vzniku škody dozvěděl dříve, než mu bylo doručeno usnesení o zastavení stíhání,“ dodala Jana Hercíková, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2. „Opačná interpretace by vedla k absurdnímu závěru, že by žalobce mohl v podstatě kdykoliv při zjištění jeho hospodářského propadu nárokovat rozdíl v jeho výdělečné činnosti jako náhradu škody spočívajíc v ušlém zisku.“

Obvodní soud musí tento případ opět otevřít. I když to vypadá pro firmu Mironet slibně, ještě nemá nic vyhráno, protože musí částku 626 milionů korun obhájit.

Zdroj: Aktuálně.cz

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru