Pokémon GO: Jak je chytit všechny

Tohle šílenství vás prostě nemohlo minout. Nová mobilní hra Pokémon GO je prostě všude. Tedy v Česku ještě oficiálně ne, ale to neznamená, že ji tady nikdo nehraje. Naopak. Této zábavě propadají miliony lidí po celém světě.

Chcete se dozvědět, o čem vlastně tahle hra je, nebo hledáte odpovědi na otázky jak hrát? Přesně pro vás jsme sestavili tento rychlokurz s názvem „Jak je chytit všechny“.

pokemon-go

Co na tom vlastně všichni vidí?

Ještě si nejste úplně jistí, jestli to vůbec chcete hrát? Tak to čtěte dál. Ukážeme vám, proč je do téhle hry zblázněný celý svět.

 1. Celé je to o Pokémonech. Kdo z vás si z mládí (nebo mladých let) nepamatuje ten japonský seriál? Kdo z vás si nepřál mít svého Pikachu? Teď se tenhle sen může splnit.
 2. Je to zadarmo. Tohle snad v Česku ani není třeba dál rozvádět, ne?
 3. Zlepšíte si fyzičku. To byste koukali, co jsou někteří pro Pokémony schopní udělat. Cestu do práce si klidně prodlouží o dva kilometry, jen aby potkali co nejvíce Pokémonů a Pokéstopů.
 4. Budete jako ostatní. Co si budeme nalhávat, kdo nehraje Pokémon GO, jako by nebyl. Když nebudete hrát, nebudete se mít s lidmi okolo sebe o čem bavit.
 5. Je to snadné. Prostě chodíte a klikáte na to, co vidíte.
 6. Virtuální realita je lákavá. Starší lidé stále nechápou, jak může být Pokémon u nich doma na sedačce. My, co Pokémon GO hrajeme, to víme. Zjevují se všude a vypadají sakra reálně.

Přesvědčili jsme vás? Tak hurá na první krok.

Jak hru nainstalovat?

Hra je určená pouze pro mobilní telefony a tablety (ne pro počítače). V oficiálních obchodech Google Play a App Store od Applu ji ještě nenajdete. Sice už je oficiálně venku, ale u nás v ČR ještě ne. Přesto se dá bez problémů nainstalovat.

Android

Stáhněte si instalační APK soubor a nainstalujte jej. Musíte k tomu mít povolené instalace programů z neznámých zdrojů (tuto možnost najdete Menu -> Nastavení -> Zabezpečení -> Neznámé zdroje).

Pozor na škodlivé varianty aplikace, které obsahují vir. Pokud se chcete dozvědět, zda jste si náhodou nenainstalovali tuhle škodlivou aplikaci, přes kterou mohou hackeři ovládat váš telefon, podívejte se na náš samostatný článek.

iOS

Tady je postup o něco složitější, ale neděste se. Máte dvě možnosti. Těžko říct, která je lepší/snadnější. Přečtěte si obě a pak sami uvidíte.

Možnost číslo 1

V Safari v iPhonu si otevřete tento odkaz a klepněte na Download Now. Čekejte, instalace trvá pár minut, server je přetížený. Pokud to nepůjde, vyčkejte a zkuste to za chvíli znovu. Až se aplikace nainstaluje (uvidíte ji na jedné z domovských obrazovek), přejděte do Nastavení -> Obecné -> Profiles & Device Management (Správa zařízení) a povolte u Yestech Technology, že chcete tomuto vývojáři důvěřovat. Hotovo.

Možnost číslo 2

Tato druhá varianta jak nainstalovat Pokémon GO je možná o něco těžší, ale aspoň máte zaručeno, že jste si nainstalovali oficiální verzi. Celý trik spočívá v tom, že si aplikaci nainstalujete z App Store pro zemi, ve které je už Pokémon GO oficiálně venku. Může to být tedy například verze pro Austrálii nebo USA. Ukážeme si to na USA verzi.

Otevřte si na iPhonu tento odkaz, který vede na USA App Store. Budete sice upozorněni, že váš český iCloud účet tady nefunguje, ale pokud kliknete na Change Store, bude to normálně fungovat. Jen si budete muset založit nový účet. Pro všechny pochybnosti uvádíme, že to jde i bez kreditní karty. Po založení účtu už jde hra normálně stáhnout a máte oficiální verzi!

13644173_10209786846129318_16235669_n

Po nainstalování se přihlaste svým Google účtem (na něj se vám bude ukládat herní progress), nastavte si svou postavu a vzhůru do hledání. Na mapě pravděpodobně uvidíte pár divných značek (označují Pokéstopy a arény), a když budete mít štěstí, tak i Pokémona. Toho je potřeba trefit Pokéballem.

Tak. Základní princip bychom znali a teď vzhůru k podrobnostem, které mnoho hráčů ani nezná.

Co znamená ten kruh při chytání Pokémona?

Našli jste Pokémona. Co teď? Když v pravém horním rohu přepnete ten přepínač AR, uvidíte Pokémony přímo v reálném světě kolem vás. Zkuste na ně házet Pokébally. Musíte se trefit do menšího barevného kruhu, který má Pokémon na těle. Možná to bude znít trochu paradoxně, ale čím menší ten kroužek je, tím je pravděpodobnější že se trefíte. On totiž pravidelně mění svou velikost. Hodně důležité to bude, až ve hře trochu postoupíte. Pak budete potkávat i Pokémony, které nebude tak snadné trefit.

krouzek

Kroužek Pokémona má nějakou barvu:

 • Zelená – snadné ho chytit
 • Žlutá – středně obtížné
 • Červená – náročné

Dobrá zpráva je, že existují speciální Pokébally, kterými se snadněji trefíte i do náročných Pokémonů. Získáte je až ve vyšších levelech. Ve hře jsou také speciální bobule, které Pokémona omámí, a vy ho pak snadněji chytíte.

Jak Pokémona lépe trefit?

Vypněte si přepínač AR v pravém horním rohu. Sice neuvidíte Pokémona v reálném světě, ale bude jednodušší se do něj trefit.

ar

Co znamenají vířící listy na mapě?

Pokud na mapě vidíte vířící listy, není to umělecký počin. Označují místo, kde se nachází Pokémon. Tedy nemusí být přesně tam, může se pohybovat v okolí několika metrů. A někdy se vám také stane, že místem projdete a on se prostě stejně neobjeví. Jaký Pokémon by tam měl být, se nedá nikdy s jistotou říci, ale je pravděpodobné, že to bude jeden z nabídky v pravém dolním rohu obrazovky. Tam totiž vidíte Pokémony v okolí.

listy

Co značí Pokémoni v pravém spodním rohu?

Ty siluety v pravém dolním rohu značí Pokémony, kteří se nachází ve vašem okolí. Ten úplně vlevo je vám nejblíže. Pokud je u Pokémona jedna stopa, bude už docela blízko, čím více stop, tím je dál.

spodni-roh

Co dělat s duplicitními Pokémony?

Máte-li nasbíraných hodně stejných Pokémonů, je zbytečné si je držet. Když na Pokémona najedete v menu (klepněte na Pokéball a podmenu Pokémon), máte možnost zvolit „Transfer“. Transfer znamená, že daného Pokémona darujete takovému milému pánovi. Ten pán se jmenuje Dr. Willow a odmění vás bonbony (candy) pro daného Pokémona. A candy slouží k tomu, aby byl váš Pokémon silnější nebo se vyvinul! A to chcete.

transfer

Unavují vás duplicitní Pokémoni?

Vyjděte ven v noci! Pokémoni jsou rozmístění na mapě podle lokality – například vodní druhy se objevují u vody. Ale liší se také v závislosti na denní době. Jednoduše řečeno: Běžte hrát v noci!

Jak chytat Pokémony, když musíte sedět v práci?

Musíte-li celý den sedět v práci nebo kdekoliv jinde, je jasné, že nemáte šanci objevovat nové Pokémony po městě. Ale existuje řešení! Mohou za vámi přijít. Slouží k tomu kadidlo, které najdete opět v menu po kliknutí na Pokeball dole uprostřed a zvolení Items. Kadidlo se jmenuje „Incense“, je možné ho umístit kamkoliv do mapy. Pak už jen čekáte, až přijdou.

kadidlo

Jak se dostat na úroveň pět, abyste mohli bojovat do arény?

Dokud nemůžete bojovat, není to ještě pořádná hra. Do arény se ale jinak než s levelem 5 prostě nedostanete. Takže jak ho dosáhnout? Máme několik rychlých tipů:

 • Navštivte všechny Pokéstopy, které můžete. Když jsou modré, vypadnou vám z nich odměny, které vám přidají body, díky kterým zvýšíte level. Jakmile z Pokéstopu odejdete, bude fialový (nebo růžový, kdo ví, co je to za barvu), ale asi za pět minut opět zmodrá a to znamená, že ho můžete znovu použít.
 • Poslouchejte svůj telefon. Máte-li zapnuté vibrace, zavibruje vám, když bude nablízku Pokémon. Pokémon vám přidá hodně bodů pro další level.
 • Samozřejmě existují ještě placené možnosti, v obchodě si toho do hry můžete koupit hodně. Ale to už pak ztrácí to kouzlo, když si vyšší level zaplatíte.

Jak fungují Pokéstopy?

Některé jsou lepší než jiné. V některých získáte vejce, v jiných třeba taky nic. A odvíjí se to od skutečného světa! Pokéstopy se nachází u významných památek (kostely, sochy, pamětní desky, …). Čím známější památka to je, tím lukrativnější odměnu obvykle dostanete. Mimochodem Pokéstopy je možné navštěvovat opakovaně asi po pěti minutách.

pokestop

Jak fungují vejce?

Dostali jste v Pokéstopu vejce? Klikněte na Pokéball ve spodní části obrazovky a klikněte na Pokémon. Přejeďte prstem doprava a dostanete se do nabídky vajec. Tam se všechny, které dostanete, ukládají. Když na jedno klepnete, dostanete možnost dát ho do inkubátoru. Udělejte to. Aby se v inkubátoru z vajíčka něco vyvinulo, musíte ujít 2, 5 nebo 10 km. Ale pozor na to, chůze je zaznamenávána jen tehdy, když máte otevřenou aplikaci.

eggs

Co znamená to CP?

Jako nováčci se o to vůbec nemusíte starat. Pokud vám to přesto vrtá hlavou, vězte, že jde o zkratku z „combat powers“ – tedy bojové síly. V podstatě je to měřítko toho, jak silný váš Pokémon bude při bitvě s jiným Pokémonem. CP se dá zvýšit, když u Pokémona kliknete na power up.

cp

Co až dosáhnu levelu 5?

Pak teprve začne ta pravá zábava. Připojíte se do týmu, budete bojovat v aréně a naše rady už nebudete potřebovat, protože v té době už z vás bude odborník.

Zdroje: TechCrunch, TechInsider

Komentáře

Nahoru