Dnes vyšlo 15 článků

Podnik na výrobu iPhonů chce lidskou pracovní sílu nahradit roboty

Foxconn, tchajwanský výrobní podnik iPhonů a dalších elektronických zařízení, si klade za cíl automatizovat výrobu. Automatizace, která má proběhnout ve třech fázích, má zaměstnance nahradit robotickými jednotkami, takzvanými Foxboty.

V první fázi automatizace roboti nahradí zaměstnance, kteří vykonávají nebezpečnou práci. V druhé fázi společnost zvýší účinnost výrobní linky tak, aby v nich byl optimální počet robotů. A ve třetí fázi dojde k automatizaci celých továren, kdy bude většina zaměstnanců nahrazena roboty. Zůstanou pouze pracovníci starající se o logistiku, testování, inspekci a údržbu strojů.

jewelry-manufacturing-1381501_1280

Zdroj: Pixabay

Společnost Foxconn zavádí automatizaci už několik let. V loňském roce uvedla, že chce do roku 2020 zhruba 30 % manuální práce ve svých čínských podnicích zautomatizovat. Aktuálně vyrobí 10 tisíc Foxbotů ročně, kteří mohou nahradit lidskou práci. V březnu 2016 firma prozradila, že chce nahradit svých 60 tisíc pracovníků roboty v jedné ze svých továren.

V dlouhodobém horizontu, roboti jsou levnější než lidská práce. Nicméně počáteční investice může být nákladná. Také je obtížné, nákladné a časově náročné programování robotů. To je důvod, proč je v Číně stále levnější lidská pracovní síla než roboti. Ale Foxconn chápe, že pokud chce být konkurenceschopný, musí přejít na automatizaci.

Čínská společnost je momentálně největším zaměstnavatelem v zemi a jedním z největších zaměstnavatelů na světě, neboť má více než 1,2 milionu pracujících. Ale to by se brzy mohlo změnit, pokud chce nahradit lidskou pracovní sílu roboty.

Zdroj: The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru