Podle EU každé auto do roku 2015 musí mít GPS s podporu evropského navigačního systému Galileo

Podle EU každé auto do roku 2015 musí mít GPS s podporu evropského navigačního systému Galileo

Evropská komise ve čtvrtek zveřejnila návrh nové legislativy, podle níž bude muset být od října 2015 v každém novém prodaném autě implementovaný systém eCall, který umí automaticky přivolat záchranku.

Systém po detekování nehody (k tomu využívá svých citlivých senzorů), například po aktivaci airbagů, nebo po manuálním aktivaci tlačítkem sám přivolá záchranku. Celá eCall je totiž napojený na integrovaný záchranný systém 112, přičemž vozidlo udá i svou přesnou polohu. V návrhu legislativy Evropská komise přímo vyžaduje zaslání naprosto přesné polohy – na úrovni přesnosti družicových navigačních systémů. Přičemž přímo vyžaduje podporu GPS zpřesněného evropskou službou EGNOS a podporu evropského navigačního systému Galileo.

Galileo zatím není funkční a na orbitální dráze jsou zatím jen čtyři satelity tohoto systému. Podle posledního zveřejněného plánu by měl být navigační systém Galileo s 18 družicemi spuštěn do provozu v roce 2014 – ale jen v notně omezené konfiguraci. Podle Evropské komise povinné zavedení eCall zkrátí dobu zásahu záchranných sil po nehodě v městech až 40 % a na venkově dokonce o 50 % a zachrání ročně 2500 životů. Cena instalace systému do jednoho vozidla podle Evropské komise bude nižší než v současnosti a bude výrazně menší než sto eur, díky výrazně většímu počtu instalací.

Podle návrhu legislativy auta s nenasvíceným systémem eCall nemohou být přes tento systém stopovateľné. Podoba legislativy ale explicitně neuvádí, zda nemohou být vysledovat jen na dálku nebo ani po získání přístupu k hardwaru v konkrétním voze a například analýze jeho paměti.

“Protože systém není permanentně připojen do mobilní sítě, hackeři nemohou převzít nad ním kontrolu,” uklidňuje také ve sdělení Evropská komise.

Evropská komise připravila novou legislativu na loňskou výzvu Evropského parlamentu, a pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak zřejmě bude legislativa schválena a opravdu vstoupí v platnost v říjnu 2015.

Komentáře

Nahoru