Podívejte se na první koncepty z Wikipedie

Podívejte se na první koncepty z Wikipedie

Wikipedia nemusí být perfektní a upřímně rozhodně perfektní není. Ale kdo z nás tam neustále nehledá nějaké informace? Ano, víme, že jsou často příliš odborné, takže jim nerozumíme, nebo jsou klidně nepravdivé. Ale Wikipedia je prostě mocný pojem. Je tak velká, tak obsáhlá a už pár let stará. Sledujte, co na ní bylo na začátku.

John Overholt, harvadský knihovník a kurátor raně moderních knih, nedávno spustil nový blog s názvem First Drafts of History (tedy první koncepty historie), na kterém zveřejňuje první koncepty článků z Wikipedie.

Tady je například článek o iPhonu (nebo spíš IPhonu) z června 2005, dva roky před jeho vydáním. Když ho pak srovnáte s aktuálním článkem, jistě oceníte práci, kterou si dali různí redaktoři a přispěvatelé.

iphone

Tady ještě ani neuměli napsat „iPhone“

„Jako pro někoho, koho zajímá historie, jsou pro mě počátky věcí vždycky fascinující a myslím, že i velmi informativní,“ vysvětlil Overholt.

Tady vidíte první koncept na Baracka Obamu z roku 2004 a Facebook z roku 2004:

barack-obama

Barack byl tehdy prakticky nevýznamnou osobností, ani Wikipedie o něm moc nevěděla

thefacebook

Tady to byl ještě TheFacebook.com

Overholt je nadšený z toho, že je někde tak pečlivě zdokumentována historie, i když při své práci zjistil, že některá témata jsou definitivně ztracena. Navíc je na konceptech hezky vidět, jak se vyvíjel počet přispěvatelů do Wikipedie a její organizační struktura.

Pokud vás to taky zajímá, sledujte Overholtův blog First Drafts of History.

Zdroj: DailyDot

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru