Podívejte se na nejlepší meteorický roj roku v akci

Perseidy nebo slzy svatého Vavřince měly být nejlépe pozorovatelné v noci z pondělí na úterý. Pak se ale objevily zprávy, že bude zataženo, takže byste měli počkat až na noc z úterý na středu. Každopádně ať tak či tak oba tyto večery bylo něco vidět.  V rychlosti 212 000 km/h  padaly na Zemi meteory, v zemské atmosféře propukly v plameny a vytvořily jednu z nejkrásnějších nočních podívaných, jaké můžete okem pozorovat.

NASA přes All Sky Fireball Network včera zveřejnila video, na kterém je noční meteorický roj zobrazen. Černobílé video vám jistě připadá méně vzrušující než plnobarevné HD obrázky perseidů, které jste jistě v posledních dnech někde zaregistrovali, ale barva a kvalita mají svůj účel. Osm kamer, které jsou rozmístěné po celých Spojených státech, zaznamenává speciální černobílé video, které umožňuje vzácný pohled na celou noční oblohu. Kamery mají překrývající se zorné pole, takže jeden padající meteor může detekovat i více kamer. To vědcům umožňuje určit výšku a rychlost.

Perseidy můžeme pozorovat každý rok o prázdninách, když Země se svou atmosférou cestuje přes oblast plnou zbytků z ocasu komety Swift-Tuttle, která obíhá kolem Slunce jednou za 130 let. Tyto kousky hořícího ledu a prachu můžeme vídat už po nejméně 2000 let, ale stále jsou pro nás vzrušující show.

Fenomenální fotografie meteorického roje Perseidů

Národní park Joshua Tree

Perseid1

Pruh světelného paprsku přes noční oblohu nad Národním parkem Joshua Tree v jihovýchodní Kalifornii dne 11.8.2013.
Zdroj: Flickr, Channone Arif

Cathedral Gorge State Park, Nevada

Perseid5

Pruhy Perseidů na obloze 11.8.2013 v Cathedral Gorge State Park, která se nachází v Nevadské poušti.
Zdroj: Ethan Miller / Getty images

Waltham, Massachusetts

Perseid2

Fotograf Bill Damon zachytil tuto fotografii v neděli, když Perseidy ozářily oblohu nad Massachusetts.
„Šel jsem minulou noc, když měla sprcha Perseidů vrcholit, schválně na ryby. Neměl jsem štěstí, ale mám spoustu krásných záběrů oblohy,“ psal Damon v titulku fotografii. Záběr se mu povedl s fotoaparátem Sony RX100M2.
Zdroj: Flickr, bdamon

Lindisfarne (Holy Island – Svatý ostrov), UK

Perseid3

Jonathan Combe se vydal na Svatý ostrov výhradně za účelem zachycení těch nejlepších možných fotografií meteorické show, která probíhala 11. srpná.
„Myslel jsem, že to také bude dobrá příležitost, abych vyfotil svůj první obrázek Mléčné dráhy,“ uvedl Combe s tím, že k focení použil Nikon D7000.
Zdroj: Flickr, Jonathan Combe

Chickamauga, Georgia

perseid8

Tato ohnivá koule Perseidu byla pozorována na obloze nad Chickamaugou v Georgii 11.8.2013 ve 2:14:49 tamního času. Byla zaznamenána také čtyřmi dalšími kamerami z All Sky Fireball Network.
Zdroj: NASA

Nekonečná cesta hvězd

Perseid4

Ralph Arvesen zvolil k fotografování Perseidů jiný přístup. Chtěl ukázat pohyb hvězd vzhledem k rotaci Země.
Zdroj: Flickr, Ralph Arvesen

Zdroj: Mashable

Komentáře

Nahoru