Počítačové viry: Jak se bránit proti virům a jaké viry existují?

Počítačové viry: Jak se bránit proti virům a jaké viry existují?

Počítačové viry jsou škodlivé programy, které se šíří bez vědomí uživatele. Viry nedokáží existovat samostatně a využívají jiné programy či dokumenty jako hostitele. Obvykle poškozují či kradou data, mohou ale sloužit i k získání kontroly nad cizím počítačem.

Definice počítačového viru

Počítačový virus je speciální program, který poškozuje uživatele a šíří se bez jeho vědomí. Ke své funkci potřebují viry další programy a dokumenty jako hostitele. Viry se na rozdíl od červů nedokáží šířit samostatně, musí se přenést i s hostitelským souborem. Viry napadají přímo spustitelné programy, boot sektory diskových oddílů, MBR disku, dávkové a skriptové soubory a dokumenty, které mohou obsahovat makra. Vzácně napadají viry i jiné typy souborů.

Historie

První samomnožící program napsal Dr. Frederik Cohen v roce 1983, ale první skutečný počítačový virus vytvořili až v roce 1986 bratři Basid a Amjad Farooq Alvi. Virus se jmenoval Brain a napadal část disku počítače.

V průběhu let se rozvinuly další druhy virů a s rozvojem antivirových programů se objevily i různé druhy maskování virů. Po roce 2000 začaly díky masivnímu šíření internetu klasické viry ustupovat červům a dalším druhům škodlivého softwaru. V současnosti již typické viry uvidíte na počítačích poměrně vzácně.

Funkce virů

Viry mají dvě základní funkční skupiny. První skupina je vytvořena čistě za účelem způsobení škody, jedná se o viry napadající data na disku, programy, paměť a celkově ztěžují či narušují činnost počítače. Tyto viry jsou poměrně nepříjemné, ale při správném způsobu zálohování nejsou zpravidla až tak nebezpečné.

Druhá skupina je podstatně zákeřnější, protože o své přítomnosti nedává nijak vědět. Obvykle slouží k získání dat či kontroly nad počítačem. Nakažené počítače potom mohou být využity například k hackerským útokům jako maskování, pro masivní automatický útok mnoha počítačů najednou anebo pro rozesílání spamu.

Další typickou funkcí je získávání citlivých přístupových údajů, dokumentů a osobních dat, k tomuto účelu se ale v současnosti mnohem častěji používají červi anebo trojští koně.

Jak se šíří viry?

Viry se šíří zásadně společně s hostitelem, nemohou tedy fungovat jako samostatný program a nemohou se ani neomezeně spouštět. Virus je v podstatě závislý na hlouposti uživatele, protože pokud nebudete nakažený soubor otevírat, virus se sám spustit nedokáže. Ve chvíli kdy se ale nakažený soubor spustí či otevře, virus se aktivuje a může se rozšířit na další soubory v počítači. Pokud sdílíte data po síti, může se rozšířit i na další počítače.

Jaké jsou druhy virů?

Viry mohou fungovat různými způsoby a podle speciálních funkcí mají i určitá označení. Polymorfní či mutující viry vytváří odlišné kopie, takže se nedají tak snadno identifikovat.

Makroviry využívají dokumentů, které mohou obsahovat spustitelná makra, typickým příkladem je Microsoft Office. Tyto viry se šíří do dalších dokumentů, případně mohou napadat i systém. V současnosti jsou makroviry velmi vzácné, protože jsou neefektivní a obrana proti nim je poměrně snadná.

Rezidentní viry se po prvním spuštění nakopírují do paměti a dále se šíří. Stealth viry používají maskování před antiviry, modernější „stealth“ viry používají rootkity.

Jak se chránit proti virům?

K ochraně před viry slouží antivirové programy, které jsou dnes často multifunkční a fungují i proti červům, trojským koňům a dalšímu druhu škodlivého softwaru. Existují komerční i freeware antivirové programy, řada komerčních antivirů je dostupná pro koncové uživatele zdarma či jsou zdarma dostupné v omezené verzi.

Na druhou stranu bohužel mnoho antivirů nedokáže skutečně efektivně zabránit útokům červů a dalšího moderního malwaru. Řada antivirů také velmi výrazně brzdí počítač a s nejnovějšími Windows vznikají ještě další problémy. Microsoft totiž postavil jádro Windows 7 a novějších tak, že prakticky samotné Windows brání antiviru ve správné funkci. Antivir není schopen kontrolovat část systému a viry využívající chyb v samotných Windows se tak mohou šířit prakticky bez zábran.

Druhá nemilá vlastnost je blokování spousty pokročilých programů, které například spolupracují s online servery a podobně. Nejlepší obranou před viry je stále zdravý rozum. Když nebudete provozovat sítě typu torrent či další sdílené složky, nebudete stahovat porno a warez a nebudete otevírat podezřelé emailové přílohy, šance na nákazu klasickým virem je velmi malá. Významně se také sníží šance na stažení jiného typu malware.

Komentáře

Nahoru