POČÍTAČE VS. KONZERVY

POČÍTAČE VS. KONZERVY

Počítače a mobily jsou v dnešní době nepostradatelnou pomůckou drtivé většiny lidí. Dokáží usnadnit všední činnosti a zároveň i pobavit, když zrovna nemáte nic na práci. Česká republika je krásný doklad toho, že některé úkony zkrátka děláme raději sami, i když by to jistě kdejaký přístroj zvládl rychleji a to jen pro ten pocit, že tu věc vykonáváme přímo my.

Trendy se samozřejmě mění a jsou závislé na věku i prostředí. Oboje je snad všem jasné. Starší lidé méně používají elektronické vymoženosti a vliv prostředí na celou věc vidíme například při porovnání západní a východní Evropy. Česká republika však byla, je a nějakou dobu i bude, vždy někde uprostřed mezi starými a novými trendy. Možná je to dáno historií, možná naší polohou. Každopádně pojďme si představit věci a činnosti, které u nás stále ještě odolávají technické revoluci a rozdělují společnost na dva tábory:

1. Dopisy a pohledy
Psaní dopisů a pohledů má své kouzlo. Můžeme je držet v ruce a navíc z nich cítíme tu lásku, kterou nám ten druhý poslal a dal si s nimi tu práci, aby nám udělal radost (pokud to není složenka, exekuce, bankovní korespondence či soudní příkaz). Koho by nepotěšil pohled z dovolené ve schránce? Má to něco do sebe. Na druhou stranu díky novým technologiím můžeme vidět všechny detaily dovolené. Lidé nám můžou zaslat plno fotografií a my si je můžeme užít ještě ten den a to i na druhém konci planety. Tak tedy mail nebo dopis? SMS nebo pohled? Ani jedno 100% nevynahradí to druhé a to se asi jen tak nezmění.

2. Knihy a časopisy
Pro hodně lidí je dnes již naprosto běžnou záležitostí číst si elektronické knížky. Můžete si je ukládat do virtuální knihovny a kupovat si je v jakoukoliv denní i noční hodinu přes internet. Ušetříte místo, čas a v jednom malém přístroji máte třeba stovky obsáhlých knížek, můžete si vybrat jakoukoliv z nich a číst odtamtud, kde jste skončili minule. Žádná záložka. Nemusíte otravně otáčet list a tak se odtrhnout od děje, stačí displej posouvat, což Vás jistě nerozruší. A navíc – šetříte papír a tím i lesy, takže jste vlastně ekology. Konzervativnější spoluobčané mají ale také pár triků v rukávu, proč číst knihy v klasickém vydání. Dle mnoha lidí je nepopsatelnou slastí přivonět si k nově zakoupené knize. Navíc taková kniha do sebe doslova nasaje atmosféru a na ulici vypadáte jako daleko moudřejší, než když koukáte do nějakého elektronického „udělátka“. Fyzicky držet knihu, vnímat její vzhled, rub i líc, ano i to u některých lidí hraje roli.

3. Diáře a zápisníky
Spousta dnešních lidí velmi ráda používá k přehlednosti diář v počítači či mobilu. Výhodou jsou jistě například upomínky, které Vám říkají, abyste nezapomněli. Další výhodou je jistě snadné upravování a to bez škrtání a přepisování, ale zkrátka posunutí či vymazání dané akce. Například můžete pomocí počítače či chytrého telefonu dávat priority určité akci před jinou. Naopak lidé vlastnící diář papírový argumentují tím, že se nemusí spoléhat na pomoc stroje, nemusejí ho zapínat a všude nosit s sebou. Pouze stačí otevřít diář na aktuálním datu a hned víte, co máte udělat. Navíc zde opět, jako u předešlých bodů, je třeba zmínit faktor doteku. Člověk si to tam sám napíše a tak mu to přijde daleko více sympatické než bezduché znaky, kterých vidí přes den mraky.

4. Volby
Trochu jinou kapitolou jsou volby a vlastně volební systém samotný. V řadě vyspělých států lze volit pomocí počítače a zastánci říkají, že je daleko větší účast a hlasy se počítají samozřejmě daleko rychleji, než to známe my. V České republice se totiž, jak asi všichni víme, musíte osobně dostavit nebo Vás musí komise navštívit. Hlasy jsou po sečtení sepsány do počítačů a odeslány na ústředí ČSÚ. Odpůrci hlasování přes počítač tvrdí, že člověk by měl brát volbu jako akt, který dělá svobodný člověk při rozhodování o osudu země. Otázka je, proč svobodný člověk nemá na výběr, jak volit.

Počítače ještě zdaleka nepronikly do všech sfér našeho života a ještě bude trvat než se tak stane. A jak dlouho? Kdo ví… Může to být otázka let i generací. Každý si totiž musí položit otázku, zda zvolí rychlost či zážitek. Efektivitu či originalitu. Zkrátka zda je důležité na několika konzervativních bodech i přes technologickou revoluci setrvat, nebo jestli se nebát tvořit nové hodnoty a přestat žít jak v minulém století.

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru