Počítač přesvědčil porotu, že je člověk

Počítač přesvědčil porotu, že je člověk

Slyšeli jste už o Eugenovi Goostmanovi? Je to třináctiletý ukrajinský chlapec, který během víkendu nadchnul počítačovou komunitu. Na Eugenovi je totiž něco zvláštního. Není úplně takový, jak vypadá. Ano, to jak vypadá, je na něm to nejzvláštnější.

Eugen totiž není reálný chalapec, ale jen software navržený tak, aby vypadal jako mladý teenager z Oděsy. Víkendové setkání v Londýně ukázalo, že Eugene je v textové komunikaci opravdu k nerozeznání od člověka, a organizátoři akce tak tvrdí, že je prvním programem, který prošel Turingův test. Turingův test je vlastně taková zkušební laťka inteligence, kterou popsal Alan Turing v roce 1950.

„V oblasti umělé inteligence není žádný kontroverznější milník než Turingův test,“ uvedl profesor Kevin Warwick, který akci Turingův test 2014 organizoval.

Eugenovi se povedlo přesvědčit 33 % ze 30 lidských soudců, že komunikují se členem svého vlastního druhu. Takže do jisté míry opravdu je přemýšlejícím inteligentním počítačem. A to je historický okamžik. Je to totiž poprvé, co nějaký software splnil Turingův test.

turing test

Možná vám to přijde trochu děsivé. Ale nebojte se, Eugene je spíš působivý. Není ani prototypem ani dědečkem našich budoucích robotů – vládců světa. Úspěch softwaru prý hodně stojí na rozhodnutí jeho tvůrců, že bude vypadat jako dítě a používat jako druhý jazyk angličtinu. Mezery v jeho znalostech a mluvení tak mohly být přisuzovány lidským chybám. Viděli jste někdy v poslední době nějakého třináctiletého chlapce? Divili byste se, ale mnoho opravdových kluků v tomhle věku by v Turingově testu selhalo.

Je to úspěch psychologie, ne umělé inteligence

Navíc Eugene je jen simulátorem rozhovoru. Nedokazuje obecnou inteligenci, protože není schopen vykonávat intelektuální úkoly, které může provádět lidská mysl. Eugenův výkon není předzvěstí revoluce v oblasti robotů.

„Celý náš tým je za tento výsledek velmi rád. Je to pro nás pozoruhodný úspěch a doufáme, že zvýší zájem o umělou inteligenci,“ přiznal Vladimir Veselov, který stojí za vývojem Eugena.

A nejsou nadšeni jen Eugenovi tvůrci. Šílí celý svět. Spousta lidí si totiž ani neuvědomuje, že nejde tolik o skok ve výpočetním výkonu nebo umělé inteligenci, ale v psychologii. V blízké době se ale nadále začne pracovat na tom, aby byl Eugen ještě chytřejší a jeho konverzace ještě logičtější. Tak uvidíme.

Ale počkejte, až vás bude váš OS posílat do patřičných míst, protože ho přetěžujete a on má přece také svoje práva… 

Zdroje: Vice news, PC pro, fotografie: csunplugged, Turingfilm

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru