Tisková zpráva: Počet účetních vzrostl za posledních 10 let o 20 %. Podnikatelů přibylo jen 8 %

Počet účetních vzrostl za posledních 10 let o 20 %. Podnikatelů přibylo jen 8 %

Počet podnikatelů vzrostl od roku 2008 o necelých 8 %. Přitom účetních poradců a osob zabývajících se vedením účetnictví a daňové evidence, je více o pětinu. Nárůst reflektuje trend v účetnictví, které je v posledních letech stále častěji outsourcováno. Odborníci z poradenské společnosti BDO upozorňují na souběžný vývoj, kdy roste tlak na modernizaci a komplexitu účetnictví, kterému se jednotliví účetní nedokáží přizpůsobit. Cestou je slučování účetních pod větší společnosti. Větší celky přinášejí úsporu nákladů a umožňují investice do nejnovějších technologií. 

Zatímco celkový počet podnikatelů mezi lety 2011 a 2014 klesal,[1]živnostníků s předmětem podnikání „Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence“ přibývá nepřetržitě od roku 2008. Za posledních deset let došlo k růstu z 69 tisíc na více než 83 tisíc, tedy o více než 20 %.

Vysoká poptávka u mzdového účetnictví

Při srovnání s 8% nárůstem aktivních OSVČ jako celku jde o velice pozitivní trend. Podle odborníků z poradenské společnosti BDO má více příčin. „V průběhu posledních let sledujeme v oblasti účetnictví velkou míru outsourcingu. Nejtypičtějším příkladem je mzdové účetnictví. Firmy i malí podnikatelé se soustředí na hlavní předmět svého podnikání a účetní i daňové poradenství z toho důvodu přenechávají externím specialistům,“poukazuje na jeden z důvodů výrazného nárůstu účetních a daňových poradců partner poradenské společnosti BDO Dana Trezziová.

Spojování malých hráčů

Do České republiky v posledních letech přichází tendence ke konsolidaci oboru. Vznikají velké účetní firmy a poradenské společnosti na to reagují vytvářením sítě kanceláří. „Utváření větších celků přináší významnou úsporu nákladů. Dalším motivem je možnost nabídnout služby nejen malým podnikatelům, ale také středním i velkým firmám. Jednotliví účetní či daňoví poradci by tyto větší klienty nedokázali svou omezenou nabídkou oslovit,“vysvětluje Trezziová. Zavedené společnosti reagují vytvářením sítě poradenských kanceláří. Jejich výhodou je zejména sdílené know-how v rámci společnosti, které doplňuje geografická blízkost klientům.

Investice do moderních nástrojů

V posledních letech se oblast účetního a daňového poradenství posunula také ve vývoji IT systémů. „Velké společnosti uvolňují nemalé prostředky do nástrojů jako je business intelligence, automatizace či digitalizace. Tím se celý proces zpřesňuje a zrychluje. Více podnikatelům se zároveň zpřístupní kvalitní odborné poradenství při finančním řízení. Velké poradenské společnosti také mohou nastavit ceny srovnatelné s účetními podnikajícími samostatně,“ doplňuje další z partnerů poradenské skupiny BDO Edita Ševcovicová.

Jedno z největších spojení na českém trhu

Trend spojování ve větší celky potvrzuje také transakce z letošního května, když se daňová část skupiny BDO spojila s poradenskou společností Fučík & partneři. Nyní se připojila také účetní část BDO. Silná účetní a mzdová divize se nachází i ve Fučík & partneři, pokračuje tak jedno z největších spojení v tomto segmentu u nás.Firmy v minulém období dosáhly konsolidovaných tržeb v hodnotě přesahující 300 milionů korun. Důvodem spojení je vzájemné posílení společností, které budou doprovázet výrazné investice právě do IT procesů využívajících umělou inteligenci v oblasti účetnictví, mezd a daňových přiznání.

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru