Plně elektrické Ferrari bude dostupné v roce 2025

Plně elektrické Ferrari bude dostupné v roce 2025

Elektrické a hybridní modely by měly do roku 2030 tvořit 80 % prodejů Ferrari, sdělila investorům luxusní automobilka a slíbila, že v rámci nákladného přechodu na bezemisní pohon bude vyrábět “ještě unikátnější” vozy.

“Věříme, že můžeme využít elektrický motor ke zvýšení výkonu našich vozů,” řekl šéf společnosti Benedetto Vigna, když představil dlouho očekávaný nový obchodní plán společnosti.

Stejně jako ostatní výrobci sportovních vozů, i Ferrari stojí před výzvou, která nespočívá pouze v obrovských kapitálových investicích potřebných k vývoji elektrických modelů, které by se vyrovnaly vysokým výkonům svých předchůdců na fosilní paliva – dnešní baterie elektromobilů (EV) nemohou poskytnout trvalý výkon sportovního vozu se spalovacím motorem.

Ferrari a jeho konkurenti také prodávají bohatým zákazníkům emocionální zážitek, který je v současné době zaměřen na hrdelní řev tohoto silného motoru. Proto musí Ferrari při přechodu na elektrický pohon zajistit, aby se s ním svezli i jeho bonitní zákazníci a investoři.

“Všechno, co děláme, se bude vždy soustředit na to, aby to bylo charakteristické pro Ferrari,” řekl v úvodním projevu předseda představenstva společnosti John Elkann. “Soubor příležitostí elektrifikace a elektroniky nám umožní vyrábět ještě jedinečnější vozy.”

Ferrari mezitím uvedlo, že letos v září představí svůj vůbec první sportovně-užitkový vůz – poháněný mohutným, benzinovým značkovým dvanáctiválcovým motorem. Vigna potvrdil plány italské automobilky uvést na trh svůj první elektrický model v roce 2025 a Ferrari uvedlo, že v letech 2023 až 2026 uvede na trh 15 nových modelů.

Společnost očekává, že plně elektrické vozy budou v roce 2025 tvořit 5 % prodejů a v roce 2030 40 %, uvedl Vigna. Podíl hybridních modelů by se měl z 20 % v roce 2021 zvýšit na 55 % v roce 2025 a poté klesnout na 40 % v roce 2030. Vigna uvedl, že Ferrari bude vyvíjet a vyrábět vlastní elektromotory, měniče a bateriové moduly pro své elektrické modely na nové montážní lince ve svém závodě v italském Maranellu, zatímco neklíčové komponenty bude zadávat partnerům.

Tváří v tvář hrozícím zákazům vozidel na fosilní paliva v Evropě a Číně se hlavní výrobci automobilů zavázali vynaložit do roku 2025 na přechod k elektrifikaci více než 250 miliard dolarů, jak odhaduje průmysl.

Ferrari uvedlo, že do roku 2026 očekává investice ve výši 4,4 miliardy eur (4,58 miliardy USD), z nichž většina půjde na vývoj produktů, a zároveň do tohoto roku dosáhne EBITDA (základního zisku) ve výši 2,5-2,7 miliardy eur. Současný výhled společnosti Ferrari pro rok 2022 počítá s upraveným ziskem EBITDA ve výši 1,65-1,70 miliardy eur.

Zdroj, foto: cnbc.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru