Dnes vyšlo 15 článků

Plavky z 3D tiskárny čistí oceán

Víme, že jsme s tím přišli trošku pozdě, ale třeba náš tip ještě někdo užije. Spousta lidí jezdí na dovolenou mimo sezónu, takže jestli je to i váš případ, čtěte dál. Prozradíme vám, jak během dovolené vyčistit světový oceán.

Není žádným tajemstvím, že oceány nejsou jen překrásné písčité pláže, ale taky hromada nepořádku, průmyslového i zemědělského odpadu, ropných skvrn a odpadů z hlubinné těžby. Pokud jste si až doposud mysleli, že vy jako jednotlivec s tím nic nenaděláte, mýlíte se. Plavky Sponge jsou navrženy tak, že když plavete, absorbují škodliviny z vody.

sponge-bikini

Ani designově nevypadají špatně

Za celým vynálezem zhotoveným na 3D tiskárně stojí designová firma Eray Carbajo a profesorka elektrotechniky Mihri Ozkan spolu se svým manželem. Loni se svým výrobkem vyhráli první cenu v soutěži nositelné elektroniky Reshape15.

Jako houba do sebe nasaje nečistoty

Materiál a podle něj i celé plavky je nazýván Sponge, což v překladu znamená houba. Dokáže čistit olej a chemické znečištění vody. Jedná se o velmi lehký a pružný uhlíkový materiál, který je však voděodolný. Dokáže absorbovat až 25násobek vlastní hmotnosti v závislosti na hustotě absorbovaného materiálu.

spongesuit-technology

Plavky, které jsou tenké pouhé 2 mm, váží jen 54 gramů. Nevydrží vám sice doživotně, ale bez ztráty savosti je lze použít až dvacetkrát. Nečistoty jsou po celou tu dobu zachycovány v pórech materiálu, takže nepřijdou do styku s vaší kůží. Vyčistit se dají, nicméně na pračku zapomeňte. Nečistoty z materiálu dostanete, když ho zahřejete na teplotu nad 1 000 stupňů Celsia.

Tak co, půjdete uklízet oceán?

Komentáře

Nahoru