Plastové polotovary přímo od výrobce

Plasty dnes najdeme prakticky všude. Ať se podíváte, kam chcete, vždycky objevíte nějaký plastový výrobek. Buď je celá věc z plastu, nebo jen její část. Plast je totiž jeden z materiálů, se kterými se nesetkají pouze ti, kteří pracují v technických oborech. Ať chcete nebo ne, s plasty se setkáte třeba i jako sekretářka.

Plasty používáme ve velké spoustě oborů – ve strojírenství, elektrotechnice, zdravotnictví, potravinářství, zemědělství a vlastně prakticky všude. Jen si zkuste vymyslet něco, kde je nenajdete. Jsou totiž lehké, odolné proti povětrnostním a chemickým vlivům, dají se dobře tvarovat, mají elektroizolační vlastnosti, dají se využívat i jako tepelná izolace, a takhle bychom mohli pokračovat.

Technické plasty lze sehnat přímo jako polotovary. Plastové polotovary přímo od výrobce nabízí třeba firma Röchling Engineering Plastics, s.r.o. Splňují veškeré požadavky, které na ně zákazníci mohou mít. Můžete si vybrat trubky, destičky, i méně obvyklé tvary.

Výroba plastů probíhá několika způsoby. Záleží na tom, o jaký plast se přesně jedná. Používá se vytlačování, vstřikování, lisování, nebo vyfukování (v případě PET lahví). Speciální technologie jsou pak na výrobu podlahovin, sáčků a dalších plastových výrobků.

Některé plasty se dobře vytahují, jsou pro ně tedy vhodnější jiné technologie výroby, než pro ty, které by se při natahování mohly rozpadnout. Jde o to, do jaké ze tří skupin se plast řadí.

Termoplasty. S těmi se setkáte asi nejčastěji, jedná se totiž o plasty jako PVC, PE nebo PP. Když je zahřejete, lze je dobře tvarovat. Toho se dá využít i k jejich opětované recyklaci.

Reaktoplasty. Mezi reaktoplasty patří například bakelit. Však si určitě vzpomínáte na stará bakelitová autíčka. Ani kdybyste takové autíčko zahřáli na velmi vysokou teplotu, nepůjde ho dále recyklovat. Tyto plasty se totiž se zvyšující teplotou vytvrzují, takže je nejde moc dobře tvarovat.

Elastomery. Ty jsou na tom s tvarováním také špatně. Jak je vidět z jejich názvu, jsou ale elastické. Určitě si vzpomenete, jak se chová takový silikon nebo kaučuk. To jsou elastomery.

Ve spojitosti s tímto článkem také hledáte: Materiály pro zdravotnictví, Termoplasty, polyamid 6, Durostone, Formaterm, Lignostone, Polystone, Sustaplast, Trovidur.

Štítky: ,

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru