Plán Microsoftu pro rok 2015: Windows 10 musí odčinit zklamání z osmiček

Plán Microsoftu pro rok 2015: Windows 10 musí odčinit zklamání z osmiček

Co se vám vybaví, když se řekne Microsoft? Pravděpodobně to bude něco s Windows. Plány Microsoftu na rok 2015 jsou jasné.  A týkají se Windows 10. 

Všimli jste si, že se úspěch jednotlivých verzí Windows střídá? Stačí si jen vzpomenout na pár posledních případů. Windows 8 – rozpačité přijetí rozhraní Metro. Windows 7 – důstojný nástupce Xpéček a úleva od Vist. Windows Vista – nemusíme pokračovat. Celý svět je proto ve zvědavém očekávání, s čím se Microsoft vytasí pro tentokrát.

Jeden systém pro všechno

Představení Windows 10 je naplánované na 21. ledna. Základ nového operačního systému z Redmondu je určený jak pro osobní počítače a laptopy, tak i pro tablety, mobilní telefony a dokonce i pro Xbox. To má usnadnit práci tvůrcům aplikací a samozřejmě podpořit snazší synchronizaci zařízení.

Ti bystřejší z vás a obeznámenější se situací si vzpomenou, že to samé sliboval Microsoft už v případě Windows 8. Prodej počítačů a laptopů přitom od uvedení Windows 8 klesá. Podíl prodaných tabletů s Windows 8 tvoří jen 1,6 %. Microsoft nyní urgentně potřebuje naplnit očekávání, která sliboval už při osmičkách.

Windows_Product_Family_9-30-Event-741x416

 

Do výsledné podoby se zapojili uživatelé

Máme alespoň jednu pozitivní zprávu. Microsoft konečně zařadil do vývoje i zákazníky a výsledná podoba nových Windows tak zohlední i jejich připomínky. Testovací verzi si na fyzická zařízení nainstalovala dokonce více než polovina uživatelů.

„Microsoft potřebuje vyvinout operační systém, který bude pracovat jak na dotykových, tak i ostatních zařízení,“ prohlásila Mary Jo Foley, editorka blogu All About Microsoft. „Je potřeba jak odstranit špatný dojem z Windows 8, tak také konečně vyvinout jednu společnou platformu One Windows.“ Mimo to by nová verze Windows konečně měla obsahovat dostatečně robustní cloudové úložiště, které by uživatel používal jako primární prostředek k ukládání dat.

Windows Phone už konkurenci nedohoní

Pokud má Microsoft nějaké slabé místo, pak to jsou mobilní telefony. Operační systém Windows Phone okupuje pouhé 2,9 % telefonů. S tak malým podílem jde ruku v ruce malý počet aplikací, popřípadě jsou jejich verze oproti iOS a Androidu vyloženě osekané. Windows Phone je pro vývojáře prostě neatraktivní; pokud někdo z nich přijde s novým nápadem, vyzkouší jej nejprve na platformě iOS. Pokud chce, aby mu jeho aplikace alespoň něco vynesla, udělá ji pro Android. Není divu, že se Microsoft upírá k Windows 10.

wp8

Důstojný nástupce sedmiček

Plán Microsoftu na rok 2015 je tedy jasný. Dlouhodobí uživatelé Windows by měli rychle a bez problému přejít na nový operační systém. Zdůraznění rychle a snadno je na místě. Nikdo nestojí o další Windows 8. Mimo to by se měl Microsoft oprostit od zlepšování verzí pro různá zařízení a soustředit raději produktivitu na jedno řešení, které bude možné s malými úpravami nainstalovat do odlišných zařízení. Windows 10 by tak neměly být jen důstojným nástupcem Windows 7, ale také platformou, která uživatele sjednotí.

Zdroj: mashable.com, Foto: thenextweb.com, blogs.windows.com denvycom.com

Studentka informatiky, občasná copywriterka, milovnice čokolády. Mezi její zájmy patří on-line marketing, sociální sítě a psaní článků. Na jejím Pinterestu najdete přes 900 fotek, což je pro ni stále málo.

Komentáře

Nahoru