Píšete diplomku? Pozor, aby nebyla na jedno použití

Píšete diplomku? Pozor, aby nebyla na jedno použití

Na některých IT fakultách českých univerzit to teď vypadá, jako by studenti měli své rozepsané práce raději hodit do koše. Někdo tu totiž rozmístil popelnice s nápisem „diplomky.“ Kdo za tím stojí a proč to udělal?

Záhada červené popelnice

Začal nový semestr a pro tisíce studentů to znamená mimo jiné blížící se termín odevzdání diplomové práce. Jinými slovy jednu z nejméně populárních součástí vysokoškolského života. Řada z nich byla proto možná příjemně překvapená, když na chodbách univerzity narazila na červenou popelnici určenou pro hotové diplomové práce. Objevily se na IT fakultách pražské ČVUT, brněnské VUT a dalších technických vysokých škol. Na první pohled jde samozřejmě o recesi, celá záležitost má však složitější pozadí.

Co takhle udělat díru do světa

Nálepka je vyvedena v jednotném designu nádob na tříděný odpad, které nalezneme po celé republice. Konkrétně vyzývá k tomu, aby studenti popelnici naplnili „dobře napsanými diplomovými projekty“, „nadějnými nápady“ a „ profesními ambicemi“. Pokud však přistoupíme blíž, všimneme si níže uvedené poznámky, která pomůže náhlý výskyt záhadné červené popelnice objasnit. Doslova se tu totiž píše: „Vážně jste psali diplomku jen kvůli tomu, abyste jo pak vyhodili do koše? Co spíš se svým projektem udělat díru do světa?“

Dostaňte z diplomky maximum

Jedná se o kampaň společnosti Profinit, spoluorganizátora akademické soutěže IT SPY. Jejím cílem je motivovat studenty, aby se při výběru tématu své závěrečné práce zaměřili na oblast, které se v následujících letech skutečně chtějí důkladně věnovat. Diplomku pak nemají brát jen za „nutné zlo“, ale spíše jako odrazový můstek své budoucí kariéry. Na českých IT fakultách je ročně obhájeno až 2000 diplomových prací, jen malá část z nich však svým autorům poslouží v dalším kariérním rozvoji. Podle zástupců společnosti Profinit má však takový potenciál naprostá většina prací, přičemž ty nejlepší mohou dokonce inspirovat nejen odbornou, ale i laickou veřejnost. Proto by byla škoda, kdyby čerstvý absolvent dva roky práce jednoduše „zahodil“ bez dalšího využití.

Ajťáci, nevzdávejte to!

Soutěž IT SPY vybírá každý rok deset nejlepších českých a slovenských diplomových prací z oboru IT. Rozhodovacím kritériem je mimo jiné jejich šance zaujmout i v celosvětovém měřítku. Není náhoda, že se akce zaměřuje právě na tuto oblast. Odborníci na informační technologie jsou totiž dlouhodobě čím dál žádanější na trhu práce a lze předpokládat, že poptávka po nich bude s rozvojem digitalizace nadále stoupat. Mají nemalou šanci uplatnit se i v zahraniční a zajistit si tak kvalitní budoucnosti. Ti, kteří zvolí sice cestu studia IT oboru, proto rozhodně neudělají chybu – byť jejich volba může být někdy velmi náročná a myšlenka zanechání studií jistě napadne nejednoho budoucího ajťáka. Zvýšit motivaci řádně dokončit ročník, ideálně díky perspektivní diplomové práci, chce právě netradiční projekt červených popelnic.

 Zdroj: M-Journal

 

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru