Pirátská strana vyzvala vládu České republiky, aby udělila azyl Edwardu Snowdenovi

Pirátská strana vyzvala vládu České republiky, aby udělila azyl Edwardu Snowdenovi

Pirátská strana ČR vyzvala dopisem ministerstvo vnitra, aby se zasadilo o poskytnutí azylu mezinárodně stíhanému Edwardu Snowdenovi, muži, který vyzradil průběh masivních odposlechů americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) v rámci projektu PRISM.

Zaslání dopisu ministerstvu oznámil ČTK místopředseda Pirátské strany Jakub Michálek. Strana také vyzvala ministra vnitra v demisi Jana Kubiceho, aby rázně odmítl sledovací praktiky Spojených států. Piráti navíc chtějí, aby ministr ujistil českou veřejnost, že naše republika do podobných programů, jako byl americký PRISM, nebyla zatažena, a že české tajné služby se na ničem podobném nepodílejí.

Firmy by měly zprůhlednit užívání softwaru

Michálek dále říká, že by české firmy neměly používat software, který byl do aféry s odposlechů zapojen. Společnosti by podle strany měly mít povinnost zveřejnit zdrojový kód svých programů, aby odborníci mohli zkontrolovat, jakým způsobem tento software nakládá s osobními údaji.

O azyl musí požádat sám, říká ministerstvo

Ministerstvo zahraničí prý dopis zatím neobdrželo. Prostřednictvím svého mluvčí Pavla Nováka navíc upozorňuje na to, že aby bylo možné azyl udělit, musí o něj požádat jedinec osobně na území České republiky.

Snowden je psancem i hrdinou dnešní doby

Technik NSA Edward Snowden způsobil celosvětový skandál, když prozradil detaily ohledně sledovacího a odposlouchávacího projektu PRISM. Úřady USA již muže obvinily z krádeže úředních dokumentů a špionáže. Muž je v současné době prakticky uprchlíkem a putuje po celém světě, aby zabránil svému zatčení.

V současné době by se měl nacházet v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, odkdu nemůže odcestovat, neboť mu USA zrušily platnost cestovního pasu. Snowden požádal o azyl ve více než dvaceti zemích, nicméně státy se zdráhají mu azyl udělit po pohrůžce amerického prezidenta Baracka Obamy, že by toto rozhodnutí vedlo k závažným důsledkům.

Zdroj: https://goo.gl/reIJT

Komentáře

Nahoru