Pilulka.cz letos dosáhne tržeb přes miliardu, na trhu není ani pět let

Pilulka.cz letos dosáhne tržeb přes miliardu, na trhu není ani pět let

Zakladatelem obchodu Pilulka.cz, třetího největšího lékárenského konceptu v České republice, který kromě e-shopu provozuje i síť několika desítek kamených lékáren, je zkušený internetový podnikatel Martin Kasa. Ten již v roce 2010 vydělal stovky miliónů na prodeji portálu Kasa.cz, se kterým se stal jedním z nejvýznamějších průkopníků online nakupování v Česku. Pilulka letos, po necelých pěti letech na trhu, překoná v tržbách miliardu korun.

 

Pro Pilulku.cz je letošní rok zatím nejúspěšnější, společnost vyrostla o 70 % jak na internetu, tak v kamenných obchodech. Tržby v roce 2016 byly 480 milionů a firma se dostala do plusu, letos se tržby očekávají mezi 600 a 700 miliony, bez zahrnutí franšízy, se kterou jsou očekávané na zhruba 1,1 miliardy korun. Společnost byla poradenskou kanceláří Deloitte označena za vycházející hvězdu v žebříčku nejrychleji rostoucích mladých firem ve střední Evropě.

 

Obchody provozované Pilulkou.cz jsou v České republice, na Slovensku a v nejbližší době se rozšíří do Rumunska. Zde se spojí s lokálním provozovatelem, kterému budou zajišťovat internetové služby pro zákazníky. V online lékárně se dají objednávat pouze léky bez předpisu, oproti 12 evropským zemím jako Německo, Švédsko či Nizozemsko, kde si zákaznící mohou nechat zavézt mnoho léků na předpis. V České republice taková věc zatím umožněna není, ale vede se o ní mnoho debat a problém je horší možnost kontrolovat příjemce těchto předpisových léků.

 

Pilulka.cz provozuje sama dohromady 31 kamenných lékáren a 40 franšíz, v plánu je dostat se až na sto obchodů. Společnost spíše nakupuje lékárny, které zapadají do konceptu, jsou už nějak zavedené a slibují dlouhodobý zisk. Limitem v otevírání nových lékáren je však odborný personál.

 

20914503_1657278117625214_1400549710882425578_n

 

Společnost kromě obchodů provozuje dva sklady, z nichž jeden je pro kamenné obchody a druhý pro online prodej. Rozdělení je vhodné proto, že nabízené produkty se liší. Kamenné obchody prodávají spíše léčiva a nabízí 1 500 produktů, kdy až 60 % tvoří předpisové léky. Na internetu si lidé mohou vybrat mezi 19 000 produkty a ze dvou třetin tvoří objednávky spíše potravinové doplňky, věci pro péči o děti, sportovní výživu a další doplňkové zboží.

 

Pilulka.cz chce vycházet vstříc svým zákazníkům a často se potýká právě s dotazy na výdej předpisových léčiv, což neumožňují stávající zákony. Dalším negativem, na který si Martin Kasa stežuje je skutečnost, že Česká republika vyžaduje mnoho papírování a z lékárníků, kteří studovali vysokou školu ve svém oboru, se nakonec stávají napůl úředníci. S provozováním online i kamenných lékáren je spoleno mnoho administrativních nároků a tak se Pilulka.cz nebojí možné konkurence z oblasti již rozběhlých potravinových online obchodů

Firma roste velice rychle a podle Kasy by to šlo ještě rychleji. Je ale financovaná také bankou, což růst přibrzďuje, protože by se udál na úkor zisku a to není v souladu s požadavky při financování. V roce 2015 vstoupili do Pilulky.cz také investoři ze společnosti skupina Wood & Company, která poskytla několik desítek milionů korun na expanzi firmy za menšinový podíl.

 

Kasa

 

O Martinovi Kasovi

 

Kasa si užívá elektronizaci a digitalizaci odvětví. V roce 1999, ihned po ukončení studií Gymnázia U Libenského zámku se zaměřením na matematiku a fyziku, začal s portálem Kasa.cz, potom se vrhnul na digitalizaci lístků a vstupenek a teď se angažuje do lékárenství. Pilulku.cz založil spolu s bratrem. Současně je také akcionářem ve společnostech Fresh Garden s.r.o., Kovarska s.r.o. či Srovname s.r.o. Kromě práce se věnuje také běhání, zimním sportům a golfu.

Více o Pilulka.cz

 

Internetové stránky jsou technicky spravovány společností Pilulka Distribuce s.r.o. a provozovány Pilulka Lékárnou Vinoř. Pilulka Distribuce s.r.o. spolupracuje se třemi sítěmi lékáren. Pilulka Lékárny a.s., dále sdružením více než 180 nezávislých lékáren v ČR CoPharm a.s. a sdružením více než 100 aliančních lékáren na Slovensku TopFarma s.r.o. Celé uskupení číta přes 300 obchodů a tak se stává nejrozšířenější sítí v Česko-Slovensku. Společnost si zakládá na odbornosti, kdy je spolutvořena zkušenými farmaceuty a zároveň naslouchá zákazníkům.

Zdroje: pilulka.cz, linkedin.com

 

Ráda objevuje svět kolem sebe. Cestuje, vzdělává se a potkává zajímavé lidi z celého světa. Věří, že v každém dřímá nějaký poklad, který lze nalézt. V životě si již sama vyzkoušela leccos a viděla i prožila věci, kterým lze často těžko uvěřit. Je plná života a miluje, když ho může předávat ostatním.

Komentáře

Nahoru