Dnes vyšlo 15 článků

Pilulka.cz letos dosáhne tržeb přes miliardu, na trhu není ani pět let

Pilulka.cz letos dosáhne tržeb přes miliardu, na trhu není ani pět let

Zakladatelem obchodu Pilulka.cz, třetího největšího lékárenského konceptu v České republice, který kromě e-shopu provozuje i síť několika desítek kamených lékáren, je zkušený internetový podnikatel Martin Kasa. Ten již v roce 2010 vydělal stovky miliónů na prodeji portálu Kasa.cz, se kterým se stal jedním z nejvýznamějších průkopníků online nakupování v Česku. Pilulka letos, po necelých pěti letech na trhu, překoná v tržbách miliardu korun.

 

Pro Pilulku.cz je letošní rok zatím nejúspěšnější, společnost vyrostla o 70 % jak na internetu, tak v kamenných obchodech. Tržby v roce 2016 byly 480 milionů a firma se dostala do plusu, letos se tržby očekávají mezi 600 a 700 miliony, bez zahrnutí franšízy, se kterou jsou očekávané na zhruba 1,1 miliardy korun. Společnost byla poradenskou kanceláří Deloitte označena za vycházející hvězdu v žebříčku nejrychleji rostoucích mladých firem ve střední Evropě.

 

Obchody provozované Pilulkou.cz jsou v České republice, na Slovensku a v nejbližší době se rozšíří do Rumunska. Zde se spojí s lokálním provozovatelem, kterému budou zajišťovat internetové služby pro zákazníky. V online lékárně se dají objednávat pouze léky bez předpisu, oproti 12 evropským zemím jako Německo, Švédsko či Nizozemsko, kde si zákaznící mohou nechat zavézt mnoho léků na předpis. V České republice taková věc zatím umožněna není, ale vede se o ní mnoho debat a problém je horší možnost kontrolovat příjemce těchto předpisových léků.

 

Pilulka.cz provozuje sama dohromady 31 kamenných lékáren a 40 franšíz, v plánu je dostat se až na sto obchodů. Společnost spíše nakupuje lékárny, které zapadají do konceptu, jsou už nějak zavedené a slibují dlouhodobý zisk. Limitem v otevírání nových lékáren je však odborný personál.

 

20914503_1657278117625214_1400549710882425578_n

 

Společnost kromě obchodů provozuje dva sklady, z nichž jeden je pro kamenné obchody a druhý pro online prodej. Rozdělení je vhodné proto, že nabízené produkty se liší. Kamenné obchody prodávají spíše léčiva a nabízí 1 500 produktů, kdy až 60 % tvoří předpisové léky. Na internetu si lidé mohou vybrat mezi 19 000 produkty a ze dvou třetin tvoří objednávky spíše potravinové doplňky, věci pro péči o děti, sportovní výživu a další doplňkové zboží.

 

Pilulka.cz chce vycházet vstříc svým zákazníkům a často se potýká právě s dotazy na výdej předpisových léčiv, což neumožňují stávající zákony. Dalším negativem, na který si Martin Kasa stežuje je skutečnost, že Česká republika vyžaduje mnoho papírování a z lékárníků, kteří studovali vysokou školu ve svém oboru, se nakonec stávají napůl úředníci. S provozováním online i kamenných lékáren je spoleno mnoho administrativních nároků a tak se Pilulka.cz nebojí možné konkurence z oblasti již rozběhlých potravinových online obchodů

Firma roste velice rychle a podle Kasy by to šlo ještě rychleji. Je ale financovaná také bankou, což růst přibrzďuje, protože by se udál na úkor zisku a to není v souladu s požadavky při financování. V roce 2015 vstoupili do Pilulky.cz také investoři ze společnosti skupina Wood & Company, která poskytla několik desítek milionů korun na expanzi firmy za menšinový podíl.

 

Kasa

 

O Martinovi Kasovi

 

Kasa si užívá elektronizaci a digitalizaci odvětví. V roce 1999, ihned po ukončení studií Gymnázia U Libenského zámku se zaměřením na matematiku a fyziku, začal s portálem Kasa.cz, potom se vrhnul na digitalizaci lístků a vstupenek a teď se angažuje do lékárenství. Pilulku.cz založil spolu s bratrem. Současně je také akcionářem ve společnostech Fresh Garden s.r.o., Kovarska s.r.o. či Srovname s.r.o. Kromě práce se věnuje také běhání, zimním sportům a golfu.

Více o Pilulka.cz

 

Internetové stránky jsou technicky spravovány společností Pilulka Distribuce s.r.o. a provozovány Pilulka Lékárnou Vinoř. Pilulka Distribuce s.r.o. spolupracuje se třemi sítěmi lékáren. Pilulka Lékárny a.s., dále sdružením více než 180 nezávislých lékáren v ČR CoPharm a.s. a sdružením více než 100 aliančních lékáren na Slovensku TopFarma s.r.o. Celé uskupení číta přes 300 obchodů a tak se stává nejrozšířenější sítí v Česko-Slovensku. Společnost si zakládá na odbornosti, kdy je spolutvořena zkušenými farmaceuty a zároveň naslouchá zákazníkům.

Zdroje: pilulka.cz, linkedin.com

 

Ráda objevuje svět kolem sebe. Cestuje, vzdělává se a potkává zajímavé lidi z celého světa. Věří, že v každém dřímá nějaký poklad, který lze nalézt. V životě si již sama vyzkoušela leccos a viděla i prožila věci, kterým lze často těžko uvěřit. Je plná života a miluje, když ho může předávat ostatním.

Komentáře

Nahoru