Dnes vyšlo 1 článků

Piazza.com – opravdová univerzitní síť

Piazza.com – opravdová univerzitní síť

Sociální sítě jsou v dnešní době, stále se rozvíjejícím, fenoménem. Patří v současnosti mezi nejnavštěvovanější webové služby s miliony aktivních uživatelů, mezi nimiž patří studenti k jedné z nejpočetnějších skupin. Existuje ale síť, která by se dala využít i jako kvalitní učební pomůcka? Síť, která by byla přínosná jak pro profesory, tak samotné studenty? Ano, takováto služba existuje, její jméno je Piazza a my Vám jí v tomto článku zkusíme přiblížit.

Sociální síť Piazza (www.piazza.com) byla založená v roce 2009 vysokoškolskou studentkou přední indické inženýrské školy (IIT v Kanpuru) Poojou Nathovou. Ta díky kultuře své země, která striktně oddělovala studium chlapců a dívek, nikdy až do vysokoškolského věku nestudovala společně s chlapci. Když pak přišla na IIT, kde byla jedna z mála dívek, potýkala se s velkým problémem při vyměňování studijních materiálů a samotném studiu. Zjistila, že skupina chlapců, která drží po hromadě, dokáže vyřešit jakýkoliv problém o mnoho dříve než ona samotná i když znalostmi byli jak chlapci, tak ona na stejné úrovni. Proto její studium bylo nesmírně náročné, a to hlavně v odborných předmětech, kde jí internet a knihy nebyly prakticky k ničemu.

Tato životní zkušenost jí vedla k tomu, aby založila projekt Piazza.com. Tedy sociální síť, kde se každý student může učit od svých spolužáků, a to v jakémkoliv čase, tedy během výuky, o víkendu, či o prázdninách. Sociální síť kde nejen studenti, ale i vedoucí předmětu mohou komunikovat, vyměňovat si dokumenty, řešit jak normální, tak i odborné problémy v reálném čase. Sama zakladatelka o své sociální síti říká: ,,Piazza je navržena tak, aby spojila studenty a profesory takovým způsobem, aby každý student mohl získat kvalitní pomoc, když to zrovna potřebuje – a to klidně i ve 2 hodiny ráno.“

Dnes, tedy 4 roky od spuštění je služba piazza.com poskytována všem školám zcela zdarma a je brána jako jedna z nejlepších a nejpraktičtějších sociálních sítí propojující studenty a lektory. Za její úspěch mluví čísla. Přes 15 000 studentů univerzity v Barkley, 14 000 studentů technického institutu v Georigii, polovina všech studentů MIT, Standfordské a Harvardské Univerzity aktivně využívá Piazzu, jako učební pomůcku.

Jak Piazza funguje?

Tato služba má na dnešní poměry celkem jednoduché ovládání, ale velké množství funkcí.

Registrace zde probíhá dvojím způsobem. Buď se zde zaregistrujete jako vyučující, tedy vytvoříte si novou třídu, kam se následně přidají studenti nebo se zaregistrujete jako student a přidáte se do třídy, kterou vyhledáte pomocí zadání jména Vaší univerzity. V rámci jedné třídy pak mohou vyučující pokládat otázky, vytvářet domácí úkoly, události (testy, workshopy apod.) nebo například informovat o dalším dění v předmětu. Dále jakmile student odpoví na položenou otázku nebo odešle domácí úkol, lektor ihned může tuto odpověď označit stisknutím tlačítka „good answer“ za správnou. Hlavní výhodou webu piazza.com, a to co jí dělá sociální sítí je ale interakce. Více studentů tedy může navzájem komunikovat, řešit jeden problém a navzájem si tedy pomáhat a spolupracovat. Další výhodou je, že příspěvkový editor kromě textu podporuje také matematické a speciální znaky a tím pádem je zde možnost řešit i odbornější problémy.

Pokud však nebude příspěvkový editor stačit, je zde také možnost připojit k příspěvku jakoukoliv přílohu. Interaktivní demo můžete vyzkoušet přímo na www.piazza.com.

Další vývoj sociální sítě Piazza

Tato služba je poskytována pouze v anglickém jazyce, což může spousta univerzit brát, jako problém. Osobně si myslím, že angličtina je na tolik světový jazyk, že to nebrání expanzi této sítě i mezi neanglicky mluvící země. V České republice a na Slovensku se tato služba zatím nevyužívá, ale spíš proto, že akademická sféra o této síti není zatím dostatečně informována. Na ČVUT se již v letním semestru roku 2012/2013 povede malý výzkum sociálních sítí, na kterém se bude právě piazza.com zkoušet. Výsledky tohoto výzkumu by měly být známy během května tohoto roku.

Komentáře

Nahoru