Photoshop v prohlížeči? Proč ne… Využijte všech možností cloudu!

Photoshop v prohlížeči? Proč ne… Využijte všech možností cloudu!

Doba, kdy se masivně prodávaly programy v krabicové verzi je už asi nenávratně pryč. Proč si taky kupovat všemožné programy, když vám dnes stačí pouze svižný internetový prohlížeč? Ano, na webu je totiž možné už dnes najít spousty kvalitních cloudových aplikací, které v budoucnu nahradí veškeré instalace na náš disk.

Cloud computing a moderní webové technologie nám postupně umožňují převádět stále náročnější aplikace do prostředí webového prohlížeče. Prohlížeč a výpočetní výkon vzdálených serverů tak prakticky přebírají roli klasického počítačového hardwaru a operačního systému. Pojďte vykročit směrem do budoucna, do světa bez klasických desktopů a bez instalací programů.

Data na flashdisku? Nic pro moderní uživatele…

Nosit svá data různě po kapsách a zjišťovat, zda u sebe máte zrovna aktuální verzi daného souboru je pěkná otrava. Externí disky, příp. flashdisky jsou stále aktuální v případě přenášení velkých souborů, jako např. filmů.

Pro menší soubory můžete využít nejrůznějších cloudových služeb. Jedná se například o Dropbox, či Windows Live SkyDrive. Dropbox je momentálně asi nejoblíbenější – umožňuje synchronizaci dat mezi počítači i mobilními zařízeními. Stačí, když si nainstalujete velice jednoduchou aplikace a přihlásíte se pod svým jménem. Obsah synchronizované složky se přesouvá do cloudového datového úložiště a je následně přístupný pro všechna vaše zařízení, ve kterých se automaticky aktualizuje. Pokud netoužíte po instalaci nějakého dalšího programu, můžete využít i webového přístupu z vašeho prohlížeče.

Tato služba je ve verzi basic zcela zdarma – musíte si však vystačit s omezeným místem 2 GB. Za větší kapacitu úložiště si budete muset připlatit – za 50 GB, resp. 100 GB si každý měsíc připlatíte 9,99 $, resp. 19,99 $.

Už žádné instalace…

Mít dokonale čistý počítač bez zbytečných instalací je snem snad každého uživatele. Aplikace Spoon.net nabízí tisíce programů a her, které lze spustit přímo z cloudu – tedy bez instalace. Bez instalace se však neobejdete – budete potřebovat nainstalovat zásuvný modul do vašeho webového prohlížeče. Po vytvoření osobního účtu si pak stačí pouze vybrat nějakou aplikaci a spustit ji.

Kancelář přímo v prohlížeči

Pokud máte rádi vaše dokumenty pořád při sobě, a zároveň si chcete užívat cloudových aplikací, můžete využít webové kancelářské balíky. Microsoft nabízí všem zájemcům s Live ID Office WebApps zcela zdarma. Jde o ořezanou verzi tradičního kancelářského balíku převedeného do prostředí webového prohlížeče a napojeného na úložiště SkyDrive. Veškeré dokumenty tak můžete synchronizovat i s vaší desktopovou verzí, příp. je můžete sdílet mezi ostatní uživatele.

Webový office vám však nabídne pouze základní funkce – např. od Excelu nemůžete očekávat práci se složitými vzorci, či s vytvářením maker.

Jako alternativu můžete využít Google Dokumenty, které jsou v základu velice podobné Office WebApps. Výhodou je o něco svižnější chod aplikace. Kromě textového editoru, tabulek a prezentací nabízí také tvorbu formulářů a jednoduchý grafický editor.

Cloudový Photoshop

V nabídce cloudových aplikací nalezneme i nejrůznější grafické programy. Není proto problém upravovat fotografie a obrázky přímo ve webovém prohlížeči, aniž byste museli cokoliv nainstalovat do vašeho počítače.

Zřejmě nejlepším webovým nástrojem pro práci s grafikou je aplikace Sumo Paint. Program nabízí základní grafické prostředky, pomocí kterých si můžete navrhnout například webovou stránku, či upravovat fotografie. Podporována je většina běžných formátů. Hotové projekty je možné ukládat přímo na disk, nebo na webové úložiště s možností sdílení.

Základní verze je k dispozici zdarma, za profesionálnější funkce si však budete muset připlatit.

Pokud budete chtít pouze editovat fotografie, můžete využít webový Photoshop Express, který běží stejně jako Sumo Paint ve Flashi. Ke spuštění je nutná registrace účtu u Adobe, která je však zdarma. Když už si vaše fotky na webu upravíte, můžete si je vystavit v nějaké webové galerii. Tou nejpoužívanější je Picasa Web Albums od Googlu.

Tímto stručným výčtem však vaše možnosti nekončí. V cloudu můžete hrát hry, můžete si zde vést účetnictví, stříhat či konvertovat video, atd. Vykročte tedy lehkým krokem do budoucnosti a přesouvejte svou práci do cloudu!

Komentáře

Nahoru