Dnes vyšlo 15 článků

Photoshop před 25 lety. Jak si s ním poradili profesionálové?

Legendární nástroj Photoshop nedávno oslavil 25. narozeniny. Při této příležitosti si společnost CreativeLife pozvala osm odborníků na Photoshop, mezi které patřili profesionální školitelé, fotografové a další, kteří tímto programem žijí.

Jejich úkol byl takový, aby udělali svoji klasickou práci na první verzi – Photoshop 1.0.

Výsledkem je video, které stojí za zhlédnutí, ať už s programem pracujete či nikoliv. Nejzajímavější  i po 25-ti letech je, že zůstává princip ovládání Photoshopu, samozřejmě nelze porovnávat funkce a možnosti, které nabízí poslední verze. Ovšem když vám někdo ukáže 25 starý Photoshop, ani vteřinu nebudete váhat a hned poznáte, o jaký program se jedná.

Na začátku jen pro Apple

Z počátku byl Photoshop dostupný pouze na Macintoshe od Applu, které se těšily oblibě mezi grafiky. Až na konci roku 1992 vydalo Adobe první verzi určenou pro počítače s Windowsem.

Navzdory vysoké ceně Photoshop dokázal uspět na trhu pokročilých grafických programů dokonce v takové míře, že se z něj stal de facto průmyslový standard. Ne nadarmo se také stal název Photoshop  synonymum pro úpravu digitálních fotografií. Asi opravdu málokterá fotografie, které se dnes někde objeví v médiích apod. neprošla více či méně důkladnou úpravou v tomto programu.

“You get in life what you have the courage to ask for" - Oprah Winfrey. That's all the matters.

Komentáře

Nahoru