Dnes vyšlo 1 článků

Pětice levobočků NASA

Pětice levobočků NASA

NASA… slovo, které v každém z nás vyvolává obraz vesmíru, raketoplánu nebo astronauta vznášející ho se někde tam venku. Ta představa není vůbec špatná nebo chybná, ostatně, je to zkratka pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku.

Teď se trochu zamyslete. Když bych Vám položil otázku, co si vybavíte, když se řekne „vynález z dílny NASA“, co by Vás napadlo? Hádám, že v první řádě by to byl raketoplán, družice, teleskop nebo sonda. Myslím si, že jsem se celkem trefil… Je to z toho důvodu, že tyto vynálezy obecně považujeme za ty nejdůležitější. A teď ten příběh.

Každý vynález musel nějakým způsobem vznikat, nějak se vyvíjet. No a když se takový vynález vyvíjel – často způsobem pokus-omyl  – stávalo se, že při tom vznikaly věci, které původně nebyly v plánu nebo se stávalo, že „široká“ veřejnost pro hotové vynálezy nalezla praktičtější využití, než jen vesmírný výzkum. No a právě to jsou naše levobočky. Pojďme se na ně podívat…

1) Žehlička na vlasy

Žehlička na vlasy, že je z NASA?! To jako vážně??? – ANO! NASA potřebovala najít způsob, jak do vesmíru dostat „kapalné“ léky (kapsle) bez toho, aby se při přetížení roztrhly. Dr. Dennis Morrison přišel s vyvinutím takzvaných nanokeramik. Ty dokáží kolem kapslí vytvořit tenkou membránu, která je zpevní natolik, že se ve vesmíru neroztrhnou.

Později se zjistilo, že z nanokeramik jdou vytvořit takzvané mikrokapsle – miniaturní kuličky, které jdou naplnit látkou bojující proti rakovině a mohou se vpustit do nádoru bez toho, aby se dříve rozpustily. Dále se zjistilo, že zahříváním nanokeramika uvolňují ionty, které uhlazují kadeře a vrací vlasům lesk. Na tom základě byla vynalezena právě žehlička na vlasy.

hairiron

Díky objevu nanokeramik svým vlasům můžeme dopřát opravdový komfort.

2) Atletická výbava

Když byla v roce 1973 vypuštěna do vesmíru vesmírná laboratoř Skylab, stalo se při startu celkem zásadní technické neštěstí – odpadl jeden ze solárních panelů, který ještě navíc držel pohromadě další solární panel. NASA stála před obrovským problémem – musela panely nahradit a to rychle. S řešením přišla společnost National Metalizing, která vyvinula materiál schopný dopravit potřebný náklad bez jakékoliv újmy.  Bylo to tím, že dokázal odrazit záření ze Slunce anebo vstřebat v podobě tepelné energie. To znamená, že uměl objekt, který obaloval, uchovat v chladu, nebo v teple, podle toho, jak bylo zrovna potřeba.

Chytré hlavy potom přišly s nápadem, udělat z tohoto materiálu oblečení. To nyní využívají maratonští běžci, které trikot chrání proti hypotermii – podchlazení. To nastává po tom, když běžci po dvou hodinách neskutečného tempa doběhnou do cíle a najednou pocítí chlad okolního vzduchu a jejich tělesná teplota rázem klesne pod standardních 35°Celsia.

marathon3

Trikoty chránící proti hypotermii používá každý maratonec.

3) Extrémní brnění

V roce 2004 spustila NASA misi Mars Rover, která na povrch Marsu nechala přistát pojízdnou laboratoř. Ač se technici z NASA snažili sebevíc, vozítko na rudou planetu dopadlo příliš tvrdě a část jeho funkcí byla tatam. NASA tudíž potřebovala vylepšit materiál, ze kterého byl vyráběn „přistávací pytel“ (kolem sondy se při přistání nafoukne takový airbag, načež sonda „hopsá“ po povrchu do té doby, než se všechen setrvačný pohyb vybije – poté se airbag vyfoukne a sonda může začít plnit svou misi). Toho se chopila společnost Warwick Mills, která vyvinula materiál odolávající extrémním teplotám, nárazům i ostrým předmětům. Teď už se nikdo nemusí bát, že by se sonda například roztříštila o povrch planety.

Společnost Warwick Mills si technologii nechala a vytvořila takzvanou TurtleSkin technologii (želví kůže => velká pevnost). Tu dnes využívá výstroj vojáků či policistů, neboť je materiál odolný – jak už jsem zmínil – vůči ostrým předmětům (ano, i nožům), extrémním teplotám, a dokonce i kulkám.

turtleskin

Policisté se nyní díky TurteSkin nemusí bát jinak kritických situací.

4) Inzulinová pumpa

Po asi nejznámější misi NASA Apollo 11, kdy v roce 1969 lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce, se naskýtala možnost, dostat lidskou stopu ještě dál. Nastával ale problém, na takový Mars, což je další cíl NASA, už je to pěkný kousek cesty a Země neměla žádné zařízení, díky němuž by mě nějakou představu o zdraví astronautů. Na to vědci vytvořili aparát, který se astronautům implantoval do těla, a monitoroval nejdůležitější životní funkce. Stejný systém využívá Inzulinová pumpa – zařízení monitorující hladiny cukru lidí s cukrovkou. Když nebude hladina cukru v normálu, pumpa automaticky dodá potřebný inzulin.

insulinpump

Díky NASA se teď diabetici nemusí bát, že by si zapomněli aplikovat potřebnout dávku inzulinu.

5) Vodní filtr

I astronauti musí pít, a musí být zdraví, jako my. Proto NASA potřebovala záruku toho, že se bude posádkám dostávat kvalitní čisté vody. Problém, jak to udělat, přinesl vynález speciálního vodního filtru využívajícího jód. Ani se nechce věřit, že dokáže vyčistit dokonce i lidskou moč do podoby pitné vody. V běžném životě se filtru využívá samozřejmě k filtrování pitné vody, ale i k čištění vody postižené například nějakou chemickou pohromou nebo k dodávce správného „vstupního materiálu“ pro vodní elektrárny.

waterfilter

I vodní filtr původně pochází z dílny NASA.

  zdroj: www.mashable.com

Student prvního ročníku střední IT školy v Praze. Miluji sport, psaní, jsem pro každou srandu... :D Občas mám trochu dlouhé vedení, ale tak kdyby něco, Bohnice to jistí.. :D Každopádně na tyhle stránky píšu s láskou a hlavně pro lidi.. A jestli se Vám moje články líbí.. Lajkněte to! :D Páč mě dost baví i psychologie a rád se vžívám do pocitů druhých lidí (umm, how awesome :3 :DD), takže vím, že i takováhle blbost dokáže člověka potěšit.. :D .. obzvlášť mě :)

Komentáře

Nahoru