Dnes vyšlo 15 článků

Pět způsobů jak šetřit papír a inkoust

Pět způsobů jak šetřit papír a inkoust

Taky se vám stává, že vaše tiskárna brečí, že nemá žádný inkoust? Ano, a ve skutečnosti ho má ještě hodně na rozdávání… To vám jenom trochu lže. A jak ji můžete obelstít vy?

Kupujte si levný inkoust. Opravdu si myslíte, že potřebujete ten nejdražší originální značkový inkoust pro inkoustové tiskárny? Jak se zjistilo v některých pokusech, levné barevné kazety třetích stran vydržely často ještě delší dobu než jejich značkové protějšky – ne vždy však poskytují stejnou kvalitu a odolnost proti vyblednutí. Pokud tisknete například fotografie, měli byste uvažovat o opravdu kvalitních barvách. V případě, že tisknete především text, není co řešit. No a nebo můžete zvolit kompromis kvality a ceny – například německé cartridge z https://www.glfarby.sk/.

Využijte úsporný mód tiskárny. Ne každá strana tisku je určená k vystavení, ne? Určitě si občas tisknete například texty k prezentaci. Proč na takovéhle papíry nepoužívat úsporný režim tiskárny? Toto nastavení používá méně inkoustu, což má za následek světlejší (ale ještě čitelnější) výstup. Na většině tiskáren je možné nastavit něco jako standard nebo high quality, ekonomický režim, úsporu toneru nebo podobně.

Vytiskněte dva listy na každou stránku.  Ve většině ovladačů tiskáren lze nastavit, aby se vytiskly dvě strany dokumentu na jeden list papíru. Každá stránka se vezme, zmenší a otočí o 90°, takže zabere jen polovinu stránky A4. Programy jako třeba Word nebo Adobe Reader nabízí tuto možnost přímo v nabídce Tisk. V programech, které tuto možnost neposkytují, se budete muset podívat do nastavení dané tiskárny a podívat se na rozvržení stránky nebo měřítko stránky. Je však nutné poznamenat, že tento způsob tisku asi nebude praktický pro všechny vaše tiskové potřeby.

„Vytiskněte“ PDF dokument. Nejlepší způsob, jak ušetřit papír a inkoust, je zcela je obejít. Kdykoliv je to možné, můžete přece „vytisknout“ dokumenty do PDF souborů, které lze uložit nebo poslat někomu jinému online. Někdy tisknout určitě potřebujete, ale vždy, než klepnete na tlačítko Tisk, se zeptejte sami sebe, zda vy – nebo konečný příjemce dokumentu – nemůže dokument dostat v elektronické podobě. S formátem PDF nebude mít snad nikdo problém.

Kupte si laserovou tiskárnu. Opět pokud netisknete fotky, ale z velké většiny jen texty a textové dokumenty, můžete ušetřit spoustu peněz tím, že si pro tyhle rutinní tiskové práce pořídíte laserovou tiskárnu. Laserové tiskárny jsou sice dražší než inkoustové, ale počáteční investice se vyplatí, protože toner vyjde levněji.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru