Periodická tabulka prvků získala 4 nové členy a tím dokončila svůj poslední řádek

Periodická tabulka prvků se od roku 2011 konečně dočkala další změny. Tabulka se rozroste hned o 4 nové prvky tzv. transurany s atomovými čísly 113, 115, 117 a 118. Tyto prvky byly schváleny 30. prosince 2015 Mezinárodní Unií pro čistotu a aplikovanou chemii (IUPAC). 

Prvky zatím v tabulce figurují s provizorními jmény odvozenými od svého protonového čísla – 115 ununpentium, Uup; 117 ununseptium, Uus; 118 ununoctium, Uuo a 113 ununtrium, Uut. Jde o tzv. transurany, což jsou prvky, které běžně v přírodě nenajdeme.

,,Změna tabulky však znamená, že učebnice chemie po celém světě jsou nyní neaktuální,“ napsal britský deník The Guardian.

Screenshot_1

Nové prvky jsou zvýrazněny červenou barvou.

Jména nových prvků ještě nejsou známy

V současné době objevitelé mohou přemýšlet nad jmény nových prvků. Mezinárodní Unie pro čistotu a aplikovanou chemii trvá na tom, aby jména vycházela z mytologie, připomínala nějaké místo, zemi či významnou osobu.

Tak tomu bylo i v případě posledních přírůstků v roce 2011. Tehdy se do tabulky dostalo flerovium, které získalo jméno na počest fyzika Georgije Fljorova a také livermorium, jehož pojmenování připomíná sídlo americké laboratoře v kalifornském Livermore a kopernicium zařazené do tabulky v roce 2009 nese jméno slavného astronoma Mikuláše Koperníka..

Zdroj: Mashable, Tyden

Komentáře

Nahoru