PDA

PDA je malý kapesní počítač obvykle obsahující dotykový displej a tyčinku pro ovládání (neboli stylus).

PDA je zkratka pro Personal Digital Asistent. Doslovný překlad těchto slov zní ,,osobní digitální asistent“. Ovšem většina lidí zná PDA např. pod pojmy handheld, počítač do ruky nebo např. kapesní PC atd. Já osobně nazývám PDA prostě ,,PDA“.

Původní záměrem při tvoření PDA bylo vytvořit něco, co nám pomůže s organizací kontaktů, kalendáře a různých upomínek. PDA ovšem v klidu zvládají přehrávat videa, či různé další aplikace. Dnes je na trhu vystřídaly daleko výkonější smartphony. Mezi nejčastěji využívané operační systémy pro PDA patří: Symbian OS,  Windows Mobil, Palm OS, a nebo Linuxový JLime.

K čemu slouží PDA?

PDA je, jak již z této zkratky vyznívá, především skvělý osobní asistent, se kterým si svůj nepřehledný denní program snadno naplánujete a budete ho i snadno dodržovat. Ale abyste si nemysleli, že je to jen obyčejný diář s možností připojení ke klasickému PC, na nových PDA lze poslouchat muziku, přehrávat videa, vytvářet a prohlížet obrázky, dokumenty apod. A ani tímto možnosti nekončí, neboť – stejně jako na klasické PC – si můžete instalovat nekonečné množství aplikací ze všech oborů lidské činnosti, spoustu her atd. Zkrátka a jednoduše, podle mě je PDA opravdu a doslova plnohodnotný počítač do kapsy. Jedna z výborných funkcí, kterou má asi každé PDA, je tzv. synchronizace dat s PC, neboli všechna data, která jsou uložena na PDA, máte uložená i na PC v úplně stejném znění; jakmile kdekoliv cokoliv změníte na PC, změní se to i na PDA, a totéž obráceně: když něco změníte na PDA, změní se to i na PC. To samozřejmě dává velké možnosti např. v zapisování kontaktů, kdy si zapíšete na někoho kontakt např. na nějaké schůzce a poté, když přijdete domů, se vám tento kontakt uloží i na PC např. do Outlooku. Lze to ovšem využít i ke zpracovávání dlouhých textů, které se na PDA zpracovávají určitě obtížněji než na klasickém PC. Texty poté díky synchronizaci jednoduše uložíte do PDA. Ta složitost zpracování textů v PDA spočívá hlavně v tom, že většina PDA nemá klasickou klávesnici, ale jen virtuální klávesnici na dotykovém displeji, nebo můžete zadávat znaky hůlkovým, na některých PDA (na PDA se systémem PalmOS) speciálním písmem Graffiti.

Možností, jak do PDA přenést data z počítače, je několik. Jedna z nich je již zmiňovaná synchronizace, většinou je přenos dat prováděn kabelem, ale existuje více způsobů. Např. infračervený přenos, což je zastaralý přenos dat s tou nevýhodou, že infračervené přijímače počítače a PDA musejí být naproti sobě, poté Bluetooth, což je rádiový přenos dat, kdy omezení infračerveného paprsku zde odpadají a dosah bývá kolem 10-100 metrů. Poslední, nejlepší bezdrátový přenos je WI-FI technologie (802.11), která může mít dosah i 200 metrů (dosah WI-FI je mnohem vyšší, ovšem na PDA nemá přijímač a vysílač takovou sílu) a je z uvedených nejrychlejší.

Nesmíme zapomenout na to, že PDA může sloužit i jako GPS, neboli jako kvalitní navigátor. Do PDA nahrajete mapy, připojíte snímač a nyní vás navigátor povede a vždy budete mít přehled o tom, kde jste a kam máte jít.

Nyní když víte, k čemu se PDA zhruba používá, mohli bychom si říct jaké jsou základní typy (rozděleno podle operačních systémů) PDA a jejich jednotlivé výhody i nevýhody.

PDA by se dalo rozdělit tedy do těchto skupin:

 • PalmOS
 • PocketPC (Windows CE)
 • Symbian (používá se spíše jen u ,,chytrých“ mobilů a v klasických PDA ho příliš nalézt nelze)
 • Ostatní speciální systémy

PalmOS

Je asi nejstarší operační systém pro PDA a stál u jeho zrodu. Je hojně využíván i v nových PDA zařízeních, kde verze 5 tohoto systému umožňuje využívat PDA jako plnohodnotný kapesní počítač. Výrobci PDA se systémem PalmOS jsou hlavně samotná firma Palm, další je např. Sony.

Výhody:

 • opravdu veliké množství softwaru
 • malé rozměry, váha, výdrž baterií u starých monochromatických displejů
 • jednoduché a rychlé používání

Nevýhody:

 • až příliš ,,jednoduché“ aplikace
 • nižší podpora multimédií
 • potíže s češtinou (situace se ale velice zlepšila)
 • nutnost naučit se speciální písmo Graffiti pro zadávání znaků

PocketPC (Windows CE)

Ano, opravdu se jedná o Windows přepracovaný pro PDA a jeho výrobcem je Microsoft. Díky tomuto systému se na PDA poprvé objevila podpora multimédií, první barevné displeje apod. Díky tomu všemu je PDA opravdu plnohodnotný počítač do kapsy. V tomto systému naleznete všechny známé programy jako např. Excel, Word apod. a nainstalovat si můžete skutečně nepřeberné množství dalších aplikací. Z výrobců jmenujme aspoň Compaq, HP, Fujitsu-siemens, Acer a mnoho dalších.

Výhody:

 • nejlépe propracované aplikace
 • plná podpora všech multimédií
 • rozpoznání obyčejného hůlkového písma
 • jednoduchá lokalizace do češtiny
 • shodné ovládání jako klasické PC

Nevýhody:

 • nižší rychlost práce
 • nízká výdrž baterií (8-12 hodin)

Symbian a ostatní speciální systémy

O těchto systémech se zde protentokrát zmiňovat nebudu, používají se převážně ve smartphonech, to jsou v podstatě PDA s podporou GSM. Ovšem i z nich již symbian mizí a objevuje se spíše Windows.

Komentáře

Nahoru