Dnes vyšlo 15 článků

Pchjongčchang – terč hackerů už při slavnostní ceremonii

Olympijské hry v Pchjongčchangu jsou jevištěm celému světu. Olympijské hry pokaždé stmelí celý svět a musí si vycházet vztříct i země, které jsou vzájemně konfliktní. Jižní Korea, kde Hry probíhají, se bude chtít představit v tom nejlepším světle a to rozhodně lehké nebude. Olympijské hry mají bavit sportem, jenže Hry baví i počítačové hackery. Od moderních technologií se dnes odvíjí veškerá organizace Her. Letos to není poprvé, co se Olympijské hry staly terčem hackerů. Kyberneticky se útočilo už při úvodní ceremonii.

Jde o to, že se nejedná pouze o zábavu, ale také o precizní organizaci a zajištění bezpečnosti jak pro návštěvníky, tak pro samotné sportovce. Jižní Korea je sousední zemí, celosvětově obávané a silně komunistické, Severní Koreji. Nicméně žádné nebezpečí ze strany Severní Koreji nehrozí, Her se účastní celý severokorejský sbor. Mnohem větší nebezpečí hrozí v oblasti kybernetické. Celé Hry prostupují technologie. Od zakoupení vstupenky, přes turnikety, rezervaci ubytování, ale také výsledkové tabule atd. O bezpečí po kybernetické stránce se stará rozsáhlý tým kybernetických specialistů a snaží se minimalizovat škody, které mohou hackeři napáchat.

Útok už při zahájení

Už samotná uvítací ceremonie v Pchjongčchangu se bez kybernetického útoku neobešla. Organizační složky Her se k tomuto incidentu nechtěly vyjádřit, ale nakonec jim nic jiného nezbylo. Napadeny byly webové systémy Her a televizní stanice, což mohlo narušit celý chod. V noci z pátka na sobotu interní tým vše vyřešil a útočníka identifikoval. „Zajištění bezpečnosti provozu je náš cíl,“ komentoval pro Reuters mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams.

KL_olympiáda_hackeři

Jak si vedly OH v minulosti?

V roce 2008 probíhaly OH v Pekingu, během nich se zaznamenalo cca 190 milionů kybernetických útoků. V roce 2012 při Hrách v Londýně o trochu více, 200 milionů kybernetických útoků. V Soči, 2014 – 322 milionů útoků. A na posledních OH v Riu, 2016, už 570 milionů kyber útoků.

Je zřejmé, že se čísla útoků na moderní technologie navyšují. Proto je důležité snažit se jim předejít a po dobu 14 ti dní být maximálně obezřetní vůči kybernetické bezpečnosti. Uvidíme, čím nás OH překvapí.

Zdroj, text/foto: kaspersky.cz, olympic.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru