Patentový troll vysoudil miliony dolarů ve sporu se Samsungem!

Patentový troll je vlastně fyzická či právnická osoba, která hledá skulinu mezi patenty a vydělává především na licenčních poplatcích. Troll nemusí nic vymyslet nebo vyrábět, jediné co potřebuje je patent a horda kvalitních právníků. Díky těmto osobám a firmám se pak může u soudu střetnout třeba i takový gigant jako je korejský Samsung a prohrát miliony dolarů. 

Celá kauza se týká používání Bluetooth, které tak přijde Samsung na 15,7 milionu dolarů. Soud proběhl ve Spojených Státech, kde firma Rembrandt IP zažalovala korejského výrobce mobilních telefonů, že porušuje patenty týkající se komunikace mezi dvěma zařízeními.

Zaregistrovat si je nechal v roce 1999 a 2011 jistý Gordon Bremen (držitel více jak stovky patentů), který je prodal zmíněné společnosti Rembrandt IP, kde zároveň pracuje jako konzultant. A protože se firma zabývá soudním vymáháním poplatků za porušování patentů dostane Bremen u tohoto případu ještě 2,5% z vysouzené částky.

Jak funguje Rembrandt IP ukazuje jejich propagační video:

Samsung se proti rozsudku pravděpodobně odvolá, protože kromě vysokého odškodného bude muset platit i licenční poplatky. Další možností pak je mimosoudní vyrovnání, jistotou však zůstává, že Bremen a Rembrandt IP vydělají velké peníze a de facto za nic.

Zdroj: lupa.czrembrandtip.comarstechnica.com

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru