Dnes vyšlo 1 článků

Pašerák drog, jehož chytli s 6 500 tabletami extáze, vybudoval 30 milionovou technologickou firmu

Všechno zlé je pro něco dobré. Příběh začal v roce 1999, kdy Duane Jackson cestoval letadlem z východního Londýna do Atlanty. A právě na letišti v Atlantě ho bezpečnostní složka letiště požádala o podrobnější fyzickou prohlídku. Vše probíhalo bez problémů až do okamžiku, kdy měl ukázat obsah svého ruksaku.

Velký kufr byl naprosto čistý. Nicméně v ruksaku bylo ukryto celkem 6 500 tablet extáze. Všechny tablety byly zabalené do fólie a ukryté v nádobě na pudr a uvnitř prázdných reproduktorů.

Od doby, kdy byl Jackson zatčen na letišti v Atlantě, strávil nějakou dobu ve vězení na obou stranách Atlantiku za pašeráctví drog. Po propuštění vytvořil webovou aplikaci KashFlow, která poskytovala ostatním společnostem šikovný účetní nástroj. V roce 2013 aplikaci prodal za zhruba 30 milionů dolarů společnosti IRIS.

jackson se sestrou

Čtyřletý Duane Jackson se svou sestrou Barbarou

Duane Jackson vyrostl v londýnském Newhamu, ale už od dětství to měl velice těžké. V 11 letech byl oddělen od své matky a poslán do dětského domova.

„Rozhodně to nebylo milující prostředí. Ale nebylo to ani špatné prostředí. Podle mě to bylo bezpečné prostředí,“ popisuje Jackson domov.

Jackson věří, že období strávené v dětských domovech ho citově poznamenalo, neboť se stal lhostejným člověkem. Ale naopak si nyní myslí, že jeho chladnost mu může pomoci v obchodním světě.

jackson v 11 letech

Jackson byl v 11 letech poslán do dětského domova.

Když bylo Jacksonovi 14 let, našel neotevřený počítač ZX Spectrum ležící v rohu. Nesměle se zeptal, zda by mohl počítač použít. Sociální pracovnice v dětském domově byly rády, že dělá něco jiného, protože pořád seděl jen u televize. A brzy se stal mladík tímto počítačem doslova posedlý, přičemž trávil den co den čtením příručky počítače. Učil se také kód.

jakcson v dětském domově

Jackson se v dětském domově učil kód.

Jackson našel útěchu v logice a spolehlivosti počítačového programování. Ale jeho život byl mnohem více chaotický. V 16 letech odešel z dětského domova, bez ukončeného vzdělání. Přestěhoval se do bytu v paneláku. A na rozdíl od většiny svých vrstevníků sehnal práci v kanceláři. V 18 letech potřeboval více peněz, protože platil vysoký nájem a neuměl hospodařit s penězi.

 „Ve východní části Londýna, pokud jste nespáchali určitou míru kriminality, ať už je to obchod s drogami či vloupání do aut, tak už tam vlastně nepatříte,“ vysvětlil Jackson.

jakcson teenager

Jackson jako teenager

Skupina kluků, se kterými Jackson vyrůstal ve východním Londýně, vybudovala vlastní profitabilní obchod. Jednalo se o pašování drog dopravním letadlem do USA. V průběhu roku 1990 se pašovala extáze z evropských zemí na druhou stranu Atlantiku.

„Přihlásil jsem se. Vypadalo to jako způsob, jak získat nějaké peníze. Zaplatilo mi to nájemné. A udělal jsem si výlet do jiných států.“

Prvních několik výletů do New Yorku proběhlo bez problémů.

jakcson prison

Jackson ve věznici HM Prison FORD

Až teprve, když byl přistižen v Atlantě, si uvědomil závažnost trestného činu. On sám nebyl uživatelem drog. Jackson si myslel, že extáze nebyla tak závažným trestným činem jako kokain či heroin, protože byla v 90. letech v Londýně všudypřítomná.

Nicméně americký policista Jacksonovi vysvětlil, že mu hrozí až 25 let za mřížemi a pokuta ve výši 1 milionu dolarů. Jackson strávil dva „krvavé“ měsíce v americkém vězení, které popsal jako to nejhorší, co v životě zažil. Zjistil, že opravovat místní odsouzené v textech Tupaca se vůbec neoplatí.

Naštěstí pro něj byl potom převezen do Velké Británie, kde ho na kauci na jeden rok pustili. A během toho policie shromažďovala důkazy, aby mohla zatknout jak jeho, tak i dalších osm členů drogového gangu z východního Londýna.

jackson s přítelkyní

Jackson a jeho přítelkyně Nadia v den propuštění z vězení.

Jackson vyvázl pouze s lehkým trestem. Namísto předpokládaných 10 až 12 let za mřížemi skončil ve vězení na 5 let. Za dobré chování byl propouštěn po 2,5 letech. Britské vězení podle slov Jacksona bylo mnohem přívětivější než vězení v Atlantě.

„Je to mnohem více řízené prostředí než v USA, kde jste měli pocit, že to tam každou minutu vybuchne,“ porovnával Jackson věznice.

Během dlouhého pobytu ve vězení Jackson absolvoval několikatýdenní počítačový kurz během jednoho jediného rána. Později dokonce přebral výuku ostatních odsouzených.

jpg

Jackson a jeho přítelkyně Nadia

Jacksonova přítelkyně Nadia otěhotněla, zatímco byl ještě Jackson ve vězení. A za mřížemi mohl Jackson přemýšlet nad svými životními rozhodnutími.

„Uvědomil jsem si, že jsem neměl páchat vědomě trestnou činnost. Uvědomil jsem si, že jsem mohl být pánem svého vlastního osudu. Během pobytu ve vězení jsem byl stále vděčný za to, že nepatřím mezi ty chlapy s fotkami svých dětí po stěnách, protože jim uniklo celé jejich dětství. Když jsem zjistil, že je moje přítelkyně těhotná, napadlo mě, že jak to bude takto pokračovat dále, stanu se brzy jedním z nich.“

jpg (1)

Nadia, Jackson a jejich dcera Aaliyah narozená v roce 2003

Jackson se rozhodl začít s čistým štítem. Inspirovala ho charita prince Charlese, která se snaží podporovat bývalé vězně, kteří chtějí zahájit vlastní podnikání. Podnikání bylo něco, co Jackson nikdy nepovažoval za jednu z možností, protože má nedostatečné vzdělání.

Nebylo pro Jacksona snadné odejít z drogového kruhu, protože během propuštění na svobodu na kauci se vyspal se ženou jménem Amanda, která byla v té době přítelkyní šéfa drogového podsvětí.

Jackson vyšel z vězení po 2,5 letech. A dostal tehdy na výběr, zda se vrátit k trestné činnosti a mít ochranu, anebo čelit hněvu násilného bosse, Dillona, který byl znám jako jeden z nejlepších chlapů ve východním Londýně.

Zpočátku, ze strachu, Jackson souhlasil, že v pašeráctví drog bude pokračovat. Poté si uvědomil, že má krásnou rodinu, a tak změnil názor. Odmítl pokračovat v riskantních věcech. A když se chtěl postavit Dillonovi, dozvěděl se, že podlehl nádoru na mozku.

jpg (2)

Jackson ve své kanceláři

Jackson se se svou rodinou přestěhoval do Essexu. Za podpory charity prince Charlese začal budovat vlastní programovací firmu. Vydělal dostatek peněz, aby uživil svou rodinu. Ale věděl, že když bude programovat klientům nějaké aplikace, tak nikdy nezbohatne. Rozhodl se vytvořit vlastní webovou aplikaci KashFlow, která poskytovala jiným společnostem šikovný účetní nástroj. Aplikace KashFlow spatřila světlo světa v roce 2005.

Hlavním konkurentem v této oblasti byl Sage. Rozdíl byl v tom, že KashFlow je webová aplikace, zatímco Sage vyrábí kancelářský software.

Webová aplikace KashFlow vynikala svou jednoduchostí a pohodlným ovládáním, což chybělo v té době desktopovému konkurentovi. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. A Jackson svůj úspěch ještě podpořil tím, že udělal několik úspěšných PR tahů. Například nabízel rok používání KashFlow zdarma za to, že mu potenciální zákazníci pošlou kopii softwaru Sage.

Trvalo celkem osm let, než Jackson svou práci prodal. Ale nakonec v roce 2013 aplikaci prodal mzdové firmě IRIS. Jackson je smluvně zavázán, že neprozradí přesnou částku, za kolik KashFlow prodal, ale údajně se mluví o ceně 30 milionů dolarů.

Nyní žije Jackson se svou ženou a třemi dcerami ve velkém domě na pobřeží v anglickém Brightonu. Založil další společnost zvanou Supdate, což je software navržený tak, aby zasílal jednoduše aktualizace akcionářům.

jacksonova rodina

Jackson se svou rodinou v roce 2016

Spolupracuje s Centrem pro podnikatele (CFE) a charitou The Prince’s Trust. Snaží se, aby se pořádalo ve věznicích více kurzů podnikání. 

Zdroj / Foto: Tech Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru