Dnes vyšlo 15 článků

Jak zachránit data, když musíte přeinstalovat operační systém?

Pokud zrovna řešíte výše uvedenou otázku, máme pro vás dvě zprávy. Nejdřív tu dobrou: Jde to a zvládne to každý laik. Ale teď tu špatnou:  Tenhle postup funguje jen tehdy, když přemýšlíte dopředu.

To, o čem se tu bavíme, je rozdělení disků na více oddílů (pro běžné uživatele nejčastěji na dva). Když disk rozdělíte na dva oddíly, můžete si to představit, jako kdybyste měli v počítači připojené dva samostatné disky. Když se něco pokazí na jednom oddílu, ten druhý běžně funguje. A přesně v tom je ten fígl. Jakmile budete muset přeinstalovat operační systém uložený na jednom oddílu, vůbec to neovlivní data, která si ukládáte na oddíl druhý.

Jak to udělat?

Samozřejmě existují různé nástroje, které vám umožňují nejen dělit disky, ale také měnit souborové systémy jednotlivých oddílů (každý OS používá jiný souborový systém – způsob ukládání souborů), nastavovat bootovací oddíly apod. Někdo si vystačí i s nástroji pro správu disků vestavěnými v OS Windows. Ale to jsou spíš výjimky. Většina lidí se neobejde bez prográmků třetích stran.

My si představíme moderní nástroj, který funguje i na Windows 10. Proč? No protože právě Windows 10 jsou důvodem, proč mnoho lidí touží po přeinstalaci systému. :-) Pochopitelně máte možnost downgradovat zpět na systém, který jste měli před tím, než jste přešli na desítky. Ale mnoho lidí se rozhodně pro novou čistou instalaci původního systému. A k tomu je zapotřebí naformátovat si disk (nebo oddíl), abyste na něj mohli nainstalovat nový OS.

Nástroj, o kterém se budeme bavit, se jmenuje EaseUS Partition Master (Home Edition). Není to jen program čistě na rozdělení disku, věnuje se celkově správě úložného prostoru.

Rozdělení na oddíly

Prostředí programu je velmi příjemné. Vzhledem k tomu, že si jej běžně nainstalujete na pevný disk, není potřeba bootovat ho z CD nebo flash disku. Spouštíte ho z Windows jako každý jiný program.

free-partition-manager

Software obsahuje všechny běžné možnosti. Vytváříte a odstraňujete oddíly, měníte jejich velikost a slučujete. Diskové oddíly můžete samozřejmě skrýt tak, aby je například Windows neviděl. Funguje to jako v každém jiném oddílovém manažeru, nastavíte změny a pak potvrdíte, že je chcete provést. Všechno lze opatřovat různými štítky a názvy.

Pracuje s různými souborovými systémy a podporuje disky až o velikosti 4 TB. Zvládá až 32 pevných disků a dokonce RAID. Podporuje Win 10 a souborové systémy Linuxu.

Pokud si pomocí tohoto nástroje rozdělíte disk a data si budete pečlivě ukládat na jiný oddíl než OS, máte při každém přeinstalování vystaráno.

Další funkce programu

Jak jsme zmiňovali, program toho umí více. Takže jen ve zkratce: Průvodce obnovením v programu EaseUS Partition Master vás krok za krokem povede k zpětnému získání ztracených dat. V automatickém režimu obnoví smazané nebo ztracené diskové oddíly, při manuálním režimu sami rozhodujete o tom, co má být obnoveno a jak.

Software vám také pomůže efektivně zálohovat. Musíme však podotknout, že nepodporuje zálohu na USB, CD nebo DVD. Zálohujete jen na disk.

Další funkcí, kterou software obsahuje, je defragmentace. Ve Windows na to sice taky je nástroj, ale znáte to… Postupy programů třetích stran jsou kolikrát lepší. Při prvním spuštění vám program dokonce vysvětlí, co to vůbec ta defragmentace je a jak vám pomůže.

Závěr

Vzhledem k tomu, že jej spouštíte z prostředí Windows a ne z bootovatelného CD, není to zrovna aplikace, která by vám pomohla oživit počítač, když už se jej nepodaří spustit. Za běžného fungování je to ovšem jedna z nejsnadnějších variant dělení disku pro běžné uživatele.

Potěší především tím, že je pro domácí použití zcela zdarma a spolehlivě funguje i na Windows 10. Stáhnout jej lze přímo na webu https://www.partition-tool.com/personal.htm.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru