ParaSITE: Přístřešek, který v zimě bezdomovcům poskytne teplo

Jednoduchý nápad, který ochrání bezdomovce před umrznutím v této kruté zimě. Přístřešek využívá teplý vzduch, který vychází z otvorů ventilačních systémů. Využívá teplo, které by jinak přišlo nazmar.

Pro bezdomovce je období zimy nejhorší, neboť jsou vystaveni riziku podchlazení. Spousta z nich se brání útulkům, protože se obávají chorob a násilí. Dlouhé mrazivé noci s novým přístřeškem ParaSITE bezdomovci zvládnou.

SetWidth1200-MR-Parasite-Heywood

Přístřešky ParaSITE pro bezdomovce

Přístřešek ParaSITE vynalezl umělec Michael Rakowitz, který se inspiroval stany Beduínů. Právě jejich stany jsou perfektně odolné vůči silnému větru v poušti. Přístřešky ParaSITE se vyznačují jednoduchou konstrukcí, vysokou účinností a nízkou pořizovací cenou. Stojí mně než 5 dolarů (cca 125 Kč). Během posledních sedmnácti let umělec sestavil na 60 příbytků pro bezdomovce a svůj projekt chce rozšířit do dalších měst a zemí světa.

SetWidth1200-MR-Parasite-McGee

I takto se dá využít teplo z ventilátorů.

Michael Rakowitz studoval na MIT a už během studentských let pomáhal, jak by se dal teplý vzduch vycházející z ventilací využít k nafouknutí a vyhřívání přístřešku pro bezdomovce. První přístřešek ParaSITE byl navrhnutý muži jménem Bill Stone z Cambridge, Massachusetts. Nicméně, svůj koncept vylepšil. Zezačátku používal černé pytle na odpadku, ale bezdomovci se obávali, že je někdo napadne, protože přes černý pytel neviděli. Umělec později zvolil průhledné pytle.

Stejně jako lidé mají představu o svém domě, bezdomovci mají představu o svém příbytku ParaSITE. Rakowitz se nápadům rozhodně nebrání a dokáže výsledný příbytek upravit podle představ bezdomovce. Muž jménem Atie si přál dvoupokojový příbytek, který by ubytoval také jeho partnerku.

V současné době je Michael Rakowitz učitelem na univerzitě Northwestern University v Chicagu, ale stále se věnuje výrobě přístřešků pro bezdomovce.

Zdroj / Foto: Fastcoexist

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru