Paradox produktivity: Více technologií, méně produktivní lidé

Paradox produktivity: Více technologií, méně produktivní lidé

S expanzí všech technologií za poslední roky se zdá, že se celý svět inovuje tempem vichřice. Nové technologie jsou zaváděny snad každý den. S nimi by se naše práce měla stát jednodušší a efektivnější. Ačkoli to jistě bývala pravda, brzy to tak být nemusí. Existuje něco jako paradox produktivity. Zatímco rostou inovace, produktivita lidí se snižuje. Jak je to možné?

V průběhu zhruba 50 let nebo tak nějak si celý svět prošel obdobím růstu a inovací následovaným obdobím zdokonalování a designu. To všechno mělo zvyšovat naši produktivitu. Ukazuje to následující graf od Forrester Research.

forrestResearch

Ukazuje se, že i když se sami se svými novými technologiemi cítíme více produktivní, vlastně jen doháníme technologie.

„Těm z vás, kterým se líbí inovace v ekonomice, se to může zdát těžko uvěřitelné, ale jako celek ve skutečnosti nejsme vůbec produktivnější, než když jsme byli ve středu rozmachu inovací. Nové technologie si berou čas, aby se mohly absorbovat, vylepšit a masově rozšířit. Počítačový software lze rychle přeprogramovat. Lidi ne.“

Zajímavé je, že podobný jev PC revoluce zpozoroval již Robert Solow v roce 1986, když uvedl: „Počítačovou dobu můžete vidět všude, ale ne ve statistikách produktivity.“

Nedokážeme si představit svět bez WiFi signálu, iPhonu 5, iPadu nebo cloudu. Ale máme před sebou ještě hodně práce, abychom tyto technologie plně integrovali do našeho světa a aby nás udělaly jako celek produktivnější.

Zdroje: dashburst.com, venturebeat.com

Komentáře

Nahoru