Pár opustil dobře placenou práci a vydal se na 16měsíční výlet po Americe

Spousta lidí sní o tom, že procestuje celý svět. Nicméně jen málokdo má k tomu odvahu. Nikki Levi a Jakob Celnik, absolventi Univerzity v Pensylvánii, opustili dobře placenou práci, koupili si dodávku a vydali se za dobrodružstvím napříč Severní a Jižní Amerikou.

Cesta dlouhá 61 155 kilometrů trvala mladému páru asi 16 měsíců. Vydali se od Kanady směrem k západnímu pobřeží Kalifornie, přes Střední a Jižní Ameriku, až do argentinského města Ushuaia (oblast známá jako konec světa).

Nikki pracovala čtyři roky jako analytička ve společnosti Citigroup v New Yorku. A poté dostala možnost pracovat v technologickém gigantu Apple, což nemohla odmítnout. Jakob zase pracoval tři roky v Blackstone Group v New Yorku. A následně nastoupil do firmy Soros Fund Management.

„Při odchodu z práce jsme byli vyděšení. Ale když se na to podíváme zpětně, nemáme dost času, a tak se snažíme trávit volný čas děláním věcí, které milujeme, s lidmi a zvířaty, které máme rádi,“ řekla Nikki.

Nikki a Jakob cestovali ještě se svým psem jménem Leika. Za největším dobrodružstvím svého života se vydali v květnu 2014.

Aby se pár mohl vydat na cesty, potřeboval vozidlo, ve kterém i přespí. A tak si koupili použití Dodge Sprinter 2500 (rok výroby 2008) s vysokou střechou a prostorem o délce 3,7 metrů. Tachometr ukazoval najetých 144 841 kilometrů. Dodávka byla naprosto prázdná, když ji koupili. Stačily truhlářské, mechanické a stavební zkušenosti, aby vybudovali z dodávky obytný vůz podle svých představ.

they-bought-a-used-2008-dodge-sprinter-2500-high-roof-van-with-a-144-inch-wheelbase-and-with-about-90000-miles-on-the-clock

Dodávka byla úplně prázdná. Zdroj: Business Insider

Dodávka má vysokou střechu a zároveň s délkou zaparkuje na klasických parkovacích místech. Střecha je tak vysoká, že oba mohou v dodávce stát. První věcí, která byla v dodávce postavená, byl rám postele.

the-bed-frame-was-one-of-the-first-things-they-built

První byl rám postele. Zdroj: Business Insider

Poté pracovali na skladovacích prostorech. Vzhledem k tomu, že byl prostor uvnitř vozu dost malý, muselo být vše přesně změřené. Podařilo se udělat skříňky na oblečení, knihy a toaletní potřeby hned u postele. A na konci postele jsou hlubší skříně.

then-they-worked-on-the-storage-units

Skříňky pro ukládání věcí. Zdroj: Business Insider

Potom je zde kuchyně. Chtěli vybudovat kuchyň s dostatkem úložného prostoru pro uložení čerstvého zboží. K vaření jim vystačily dva hořáky a ingredience, které jdou dostupné všude. Vařením trávili maximálně 30 minut.

then-there-was-the-kitchen

V kuchyni si vystačili s dvěma hořáky. Zdroj: Business Insider

Jejich pes Leika miluje dobrodružství. Pokaždé, když pár cestuje, berou s sebou svého psa. I když zezačátku byla Leika nejistá, po týdnu se stala dodávka jejím domovem.

their-dog-leika-loved-the-adventure

Leika na cestách nemohla chybět. Zdroj: Business Insider

Postel byla jako útulná jeskyně. Spávali na matraci z paměťové pěny. A pár dodal, že to je jejich nejpohodlnější postel, jakou kdy měli. Často odmítli nabídku od lidí, aby přespali v jejich domech, protože se jim v dodávce spalo dobře.

the-bed-was-their-cozy-cave

Postel byla jako útulná jeskyně. Zdroj: Business Insider

První noc v Tichém oceánu byla velkým milníkem. Při nočním táboření severně od Squamish v Kanadě měli výhled na Tichý oceán.

the-first-night-on-the-pacific-ocean-was-a-big-milestone

Výhled na Tichý oceán. Zdroj: Business Insider

Prozkoumali Banff a Jasper v Albertě v Kanadě. Vyhýbali se místům, která byla zalidněná. Chtěli poznávat jezera a hory. Chtěli si užívat nekonečnou krásu.

they-explored-banff-and-jasper-in-alberta-canada

Jezero v Kanadě, Zdroj: Business Insider

Potom zamířili do Mexika. Nikki si pamatuje, jak tam seděla a popíjela Tecate. Ačkoliv byli upozornění, že jet přes Mexiko je nebezpečné, stalo se Mexiko jejich oblíbenou zemí.

then-they-headed-to-mexico

Cestovali také přes Mexiko. Zdroj: Business Insider

Tato fotografie byla pořízena někde mezi Kolumbií a Ekvádorem.

this-photo-was-taken-somewhere-between-colombia-and-ecuador

Cesta mezi Kolumbií a Ekvádorem, Zdroj: Business Insider

Utábořili se na Salar de Uyuni v Bolívii. Salar de Uyuni je největší solná plocha na světě s rozlohou 11 655 kilometrů čtverečních v nadmořské výšce téměř 3 658 metrů nad mořem.

they-camped-on-the-salar-de-uyuni-in-bolivia

Úžasné místo v Bolívii. Zdroj: Business Insider

Utábořili se v nadmořské výšce více než 4 267 metrů na konci silnice na Illiniza Sur v Ekvádoru.

they-camped-at-an-altitude-of-over-14000-feet-at-the-end-of-the-road-on-illiniza-sur-in-ecuador

Utábořili se v nadmořské výšce 4 267 metrů. Zdroj: Business Insider

Na zpevněných otevřených silnicích v Argentině se dalo rychle cestovat. Ale také jsme zpomalovali, abychom si užili scenérie.

the-open-road-in-argentina

Otevřená silnice v Argentině. Zdroj: Business Insider

Kempovali v severní Argentině. Často se ubytovali na polní cestě, protože bylo pohodlnější kempovat uprostřed ničeho nebo požádat o povolení farmáře či místní policii.

they-went-camping-in-northern-argentina

Kempovali uprostřed ničeho. Zdroj: Business Insider

Toto je Laguna 69 v Peru. Celou Lagunu si prošli. Tábořili na chatě hned vedle parku a majitel je varoval, aby nejedli smažené pečivo z kiosku v parku. Hned první, co udělali, bylo, že si dali topinky a rychle je snědli, aniž by nad tím přemýšleli.

this-is-laguna-69-in-peru

Laguna 69, Zdroj: Business Insider

A toto je Národní park Torres del Paine. Strávili pět dní, aby si tento park prošli.

and-this-is-torres-del-paine-national-park

Národní park Torres del Paine, Zdroj: Business Insider

Zamířili do severní Bolívie. Pár strávil několik dní tábořením v tomto údolí. Město jménem Sorata se nachází ve strmém údolí obklopeném horami.

they-headed-to-northern-bolivia

Zamířili do severní Bolívie. Zdroj: Business Insider

Zaparkovali vedle farmářského domu. Často se zastavovali a ptali se místních zemědělců na dobré místo k utáboření. Někteří místní obyvatelé jim nabídli, aby si koupili mládě lamy. Stojí jen 100 dolarů, pro zajímavost.

they-parked-their-van-next-to-a-farmers-home-as-they-explored-the-mountains-behind-this-lake-by-foot

Vždy měli úžasný výhled. Zdroj: Business Insider

Trochu sněhu je nezastavilo. Projeli jihozápadní okruh v Altiplano v Bolívii, kde jsou Andy nejširší. Kvůli abnormální sněhové bouři nemohli vjet do parku. Ale nakonec po žebrání a prosbách mohli projet a zůstat v parku několik dní.

a-little-snow-never-stopped-anybody

Trochu sněhu jim nevadilo. Zdroj: Business Insider

Hranice mezi Argentinou a Čile. Dosažení této hranice bylo hořkosladké. Měli pocit, jakoby navštívili, jiný svět. Strávili několik dní v poušti Atacama, aby pozorovali červený západ slunce.

the-argentina-chile-border

Hranice mezi Argentinou a Chile. Zdroj: Business Insider

Užívali si výhled na Huancavelica v Peru. Peru bylo jedno z jejich nejoblíbenějších míst, pokud jde o rozmanitost v krajině a lidí. Strávili několik dní v Huancavelica, aby prozkoumali město a utábořili se v jeho centru na parkovišti.

enjoying-the-view-in-huancavelica-peru

Huancavelica v Peru, Zdroj: Business Insider

Utábořili se na pláži na vnější straně La Paz v Baja California Sur v Mexiku.

they-camped-on-a-beach-outside-of-la-paz-in-baja-california-sur-mexico

Utábořili se na pláži. Zdroj: Business Insider

„Cestovat celých 16 měsíců spolu nebylo vždy jednoduché, ale jednou jsme v tom byli spolu, tak jsme museli řešit problémy společně. Může to být dobré i obtížné pro vztah,“ řekla Nikki.

Po návratu z Argentiny se vzali a nyní žijí v Seattlu, kde rozjíždí vlastní podnikání – Amazon prodejní platformu pro značky. Plánují také další dobrodružství na cestách.

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru