Dnes vyšlo 15 článků

Papírová kniha, ve které neotáčíte stránky, ale scrollujete? Je jediná na světě a můžete ji vyhrát

Papírová kniha, ve které neotáčíte stránky, ale scrollujete? Je jediná na světě a můžete ji vyhrát

Od doby, co se před několika lety masově rozšířily čtečky knih, se milovníci literatury rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. Jeden nedá dopustit na klasické papírové knihy, ve kterých můžete dle libosti listovat reálnými stránkami a cítit při tom jejich vůni. Zástupci druhého zase propadli moderní technologii a nemohou si vynachválit praktický přínos elektronické hračky, do které nacpete stovky virtuálních románů, které můžete nosit neustále při sobě. Spojit oba rivaly se teď tak trochu s nadsázkou pokusil populární knižní portál Martinus.sk.

Scrollujte si papírovou knihou

Slovenské online knihkupectví je známo svými inovativními nápady a jeden takový představilo právě v těchto dnech. Vynález s názvem Scrollboook je určen pro ty, kteří si již nedovedou představit život bez dotykových obrazovek, přitom se však nechtějí vzdát klasických papírových knih. Papírový válec v klasické knižní vazbě rozetnul gordický uzel a spojil knihu a čtečku v jedno: namísto otáčení stránek v něm jednoduše scrollujete mechanickým posunováním papíru. Místo, kde se právě nacházíte, pak označuje obyčejná záložka, takže se nemusíte bát, že se ztratíte. V této neobvyklé knize tedy neexistují oddělené stránky a text je vytištěn na jediném dlouhém kusu papíru svinutém do ruličky.

Jediný na světě

Novinka však není autorským dílem knihkupectví, nápad se ve skutečnosti zrodil v hlavě jednoho z facebookových fanoušků.  Patrně však nečekal, že se Martinus jeho myšlenky chopí a přetaví ji ve skutečnost. Masovou výrobu Scrollbooku Martinus nicméně nechystá, dosud existuje pouze jediný exemplář této kuriozity a u něj již pravděpodobně zůstane. I přes originalitu a nápaditost se totiž nedá říci, že by Scrollbook reálně disponoval nějakými uživatelskými výhodami. Zábava pro fanoušky přesto zatím nekončí, Martinus totiž připravuje soutěž, ve které můžete jediný Scrollbook na světě vyhrát.

Co kdyby si Hermiona vzala Harryho?

Portál Martinus.sk je úspěšný nejen mezi slovenskými čtenáři, řadu fanoušků si získal i u nás. Dílem za to mohou jeho hravé marketingové aktivity a netradiční přístup ke knihám, které propaguje, seč může. V éře rozmachu digitálních zařízení a všeobecnému odklonu od klasické četby se mu to daří překvapivě dobře. Jen slovenskou verzi jeho Facebookové stránky už „lajklo“ přes 120 000 uživatelů. Nové knihomoly Martinus každoročně láká například na tzv. knižní šifru – na sociálních sítích po částech zveřejňuje kreslený obrázek, ve kterém se rafinovaně ukrývá několik knižních titulů. Do této výzvy se na Facebooku zapojilo přes 20 000 nadšenců. Další desetitisíce letos nadchl projekt s názvem Knižní dilema, v jehož rámci čtenáři volí různé verze alternativních dějů slavných románů, případně hlasují o svých oblíbených titulech. Jedna z otázek řešila například to, jestli si Hermiona neměla vzít místo Rona raději Harryho. Martinus také pravidelně přináší originální dárkové předměty s motivy knih nebo citáty o literatuře.

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru