Papír proti displeji, aneb elektronické čtečky knih

Papír proti displeji, aneb elektronické čtečky knih

Když dojde na čtení knih, většina lidí logicky sáhne po literatuře na papíře a většinou ani o elektronických čtečkách nepřemýšlí. Co to vlastně jsou za zařízení? Očividně to není něco, co by bylo u nás masivně rozšířeno, právě naopak, vidět nějakou z těchto čteček je dost neobvyklé. Proč tedy už nenahradily klasické knihy, když už elektronika zvítězila v tolika oborech? A mají vůbec oproti knihám nějaké větší výhody?


Stránka za stránkou

Pojďme si rozebrat klady a zápory běžných knih. Především máte s knihou fyzický kontakt, cítíte jednotlivé stránky a můžete se kochat tím krásným obalem, když knihu vytáhnete z poličky. Co je však trochu nevýhodou, je namáhavost čtení na oči v závislosti na osvětlení prostoru kolem vás. Text v knize je napsán jedním typem písma, jehož velikost bohužel nejde změnit, v případě, že máte se čtením menších písmen problém. Někdy je kniha dost velká a nemůžete nebo ji nechcete s sebou nosit z domova. Čím se tedy naopak může pochlubit elektronická čtečka?


Klik za klikem

Od koupě čtečky vás nejprve možná odradí cena. Přece jen, ceny se pohybují v úrovni 2-5 tisíc korun a oproti tomu je kniha za pakatel, tím spíš, pokud si ji půjčíte v knihovně. Dejme tomu, že se rozhodnete čtečku i přes tuto cenu vyzkoušet. V tuto chvíli  se budete zajímat o to, jak na vaši čtečku dostat nějakou tu knihu. Způsoby jsou dva – jednak ji můžete nalézt na internetu zdarma ke stažení, nebo navštívíte některé ze stránek prodávající ebooky a za poměrně nízkou cenou si můžete knihy pořídit právě odsud. Vzhledem k tomu, že v Česku čtečky příliš rozšířené nejsou, nebudete mít moc velký výběr obchodů. Ceny jednotlivých knih se pohybují od 100-500 korun, podle knihy, o kterou máte zájem. Zní to tedy jako drahá záležitost, což je jeden z důvodů, proč nejsou čtečky příliš oblíbené.

Amazon Kindle, jedna z nejoblíbenějších čteček součastnosti

Ale teď k výhodám. Největší výhodou je, že čtečka je malé zařízení a můžete ji s sebou brát kamkoliv a přitom na ni mít uložených několik desítek, či stovek knih. Kladem je i pohodlné dotykové ovládání, kde otáčení stránek nahrazují posunky na dotykovém displeji. Máte rovněž možnost si zvětšovat či zmenšovat písmo. Navíc displej není stejný, jako u jiných dotykových zařízení, využívá se zde princip digitálního inkoustu, který velmi věrně nahrazuje inkoust skutečný. A poslední výhodou je, že čtečku můžete využít na víc, než jen na knihy, třeba na magazíny, noviny a vlastně všechny dokumenty v podporovaných formátech.


V závěru tedy lze říct, že čtečky ještě nejsou masivně populární kvůli své pořizovací ceně, dosti chabé podpoře ze strany obchodů s ebooky a kvůli faktu, že mnoho stále radši, když mohou po staru otáčet stránky jednu za druhou s pocitem, že knihu opravdu drží v ruce. Pro čtečky je toto celkem nešťastné, ale kdo ví, jak bude literatura vypadat v budoucnu.

Je studentem střední školy se zaměřením na informační technologie. Zajímá se především o počítačovou grafiku a programování. Rovněž sleduje dění a aktuality na internetu.

Komentáře

Nahoru