Pamatujete si na Terminátora? Co říkáte na robota Petmana?

Pamatujete si na Terminátora? Co říkáte na robota Petmana?

Společnost Boston Dynamics vytvořila humanoidního robota, který je určen k testování speciálních protichemických obleků. Aby byla simulace dostatečně přesná, robot dokáže chodit a pohybovat se jako běžný voják. Uznejte sami, že i když to stále vypadá, jako kdyby tento robot tančil dubstep, tak už se to značně blíží onomu ideálu bojového terminátora.

Proč se vytvořil hýbající se prototyp?

Různé pohyby mají zajistit, že odolnost obleků je otestována v každé možné situaci av co nejrealističtějších podmínkách. Předchozí humanoidní robot se nedokázal pohybovat, konkrétní polohy „těla“ tak bylo třeba nastavit manuálně.

Petman má oproti svým předchůdcům i další výhodu – robot taktéž věrně simuluje fyziologický stav člověka včetně pocení, vlhkosti těla a tělesné teploty. Výrobci chtějí tímto způsobem zajistit, aby oblek poskytoval ochranu, ale zároveň zbytečně nezatěžoval vojáka. Jak vypadá testování v praxi, to si můžete prohlédnout ve videu výše.

Přestože Petman momentálně slouží pouze pro účely testování obleků, v blízké budoucnosti se možná setkáme i s roboty, které se budou v nebezpečných situacích nasazovat jako záchranáři. Jak vidno z přiloženého videa, Petman se pohybuje poměrně realisticky.

Zdroj a foto: https://www.bostondynamics.com/robot_petman.html

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru