Dnes vyšlo 15 článků

Hana Krupová o Studiu Paletky: Zachraňujeme použité dřevo a vdechujeme paletám nový život

Hana Krupová o Studiu Paletky: Zachraňujeme použité dřevo a vdechujeme paletám nový život

O podnikání nechtěla Hanka nejprve nic slyšet, pak ale přišel nápad zachraňovat použité palety a vyrábět z nich nový designový nábytek. Studio Paletky tak s manželem Lubomírem Krupou zakládali v očekávání nového přírůstku do rodiny – a ještě v 9 měsíci těhotenství si Hanka zvládla vyrobit nábytek do ložnice.

Po roce fungování se dílnám daří skvěle. Hanka s Lubomírem rekrutují nové posily týmu a konzultují rekonstrukci chalupy Jardy Duška. A nesmírnou radost mají i z menších zakázek. Láska k řemeslu je ostatně vidět i na způsobu, jakým o firmě mluví…

Hanko, jak se máte? Co vám dneska udělalo radost?

Nádherně. Venku svítí sluníčko, co víc si přát? Dcera na procházce hezky spala a, zatím co je mamka teď venku s kočárkem, mám konečně chvilku na náš rozhovor. Je pro mě spíš výjimečné mít volný čas, a když ho mám, ráda ho využiji pro Paletky.

Ještě než se dostaneme k Paletkám, poprosím vás o krátké představení.

Vyrůstala jsem v Popradu a střední uměleckou pak studovala v Kežmarku. Tato podtatranská města mi umožnily chodit za školu kam jinam než do Tater. A právě tyhle hory z chladné žuly a hřejivé vůně lesů a květů myslím formovaly mou povahu.

Později jsem zatoužila po samostatnosti v drsném světě. Vybrala jsem si proto filozofického učitele malby Daniela Balabána a k tomu přibrala dějiny umění na Karlovce, ale koho to dnes zajímá. Školy mě bavily a věnovala jsem se jim naplno, až mi manžel řekl: „Stačilo. Nepotřebuješ tituly – potřebuješ žít!“

paletky_nove_06

Měla jste před založením firmy nějaké podnikatelské zkušenosti?

Před svatbou říkám muži: „Slib mi, že nebudeš podnikat.“ Mlčel.

Já si pod pojmem podnikatel vždy představovala muže, který se chodí domů jen vyspat, nemá čas ani na dovolenou a jeho vyznamenáním je drahé auto. Obrazně řečeno. Postupným poznáváním „běžného“ pracovního života a iniciativy Svoboda naživo jsme s Lubomírem svůj názor změnili – a ten obraz přetváříme dodnes.

Při jeho prvním podnikatelském pokusu jsem byla jen pomocnou pracovní silou, vše jsem nechávala na něm. Až Paletky byly mou ideou, která nás chytla společně, a společná vášeň vytvořila ze skromných workshopů fungující firmičku. Je to jako dětská hra, do které zapojíte celý svět.

Palety zachraňujeme a vdechujeme jim nový život

Studio Paletky zachraňuje palety z japonského cedru, mahagonu, ovangolu, ale i borovice.

40% světové produkce palet končí v plamenech. Zbytečně

A teď k Paletkám. Můžete nám o nich něco povědět?

Jsme studio. Tým lidí. Věříme v záchranu dřeva z palet, kterým vdechujeme nový život v podobě tvorby nábytku a zážitku. Ne všechny palety, které se dnes používají, jsou vratné. Zhruba 40% světové produkce končí v plamenech už po jedné cestě! Situace s paletami je skutečně tristní, když zjistíte, o jak krásné a zdravé dřevo přicházíme. Rozhodli jsme se proto vytvořit kreativní prostor a vhodné podmínky pro realizaci paletkových nápadů. Pořádáme workshopy, teambuildingy a řešení pro interiéry i zahrady. Nejsme v tom sami, přichází stážisti, nadšenci, organizace i velké firmy, všichni chceme ukázat, že v paletách je ukryto krásné dřevo.

Firmu jste spoluzaložila. Jak vůbec nápad vznikl?

Myšlenka vyšla z vlastních potřeb. Chtěli jsme „zdravou postel“, dřevo a futon. Napadla nás postel z palet.

A jelikož jsme věděli, že v tom nejsme sami, říkali jsme si – co tak založit dílničku „udělej si sám“ a naplnit ji paletami? Vzhledem k mému tehdejšímu těhotenství jsme nejprve řešili, jestli jsou palety skutečně zdravé. Odpověď nebyla zpočátku jednoznačná, takže jsme nastudovali, čemu se při jejich výběru vyhnout. Manžel dlouho hledal firmu, které může důvěřovat, až jsme našli jednu, která má palety z krásného japonského cedru… A bylo vymalováno – tak krásné palety si nemůžeme nechat pro sebe! Ty musíme zachránit! Manžel sehnal první dílnu na workshop a taky první zakázku pro Baby Office. A už to jelo. Paletky mají budoucnost!

Zakládání firmy a rodiny Hanku a Lubomíra naučilo překračovat vlastní stín.

Zakládání firmy a rodiny Hanku a Lubomíra naučilo překračovat vlastní stín.

Člověka vždy potěší, když se vidí v nových rolích

Jaké to je skloubit vznik a spouvedení firmy se zakládáním rodiny?  

Je to nádherné. Nikdy mě nenapadlo, že budu někdy žít tak naplno – čas úplně ztrácí roli. To spojení podnikání a miminka, které žije tady a teď, a vůbec ta rychlost rozhodování a efektivita, která s ním přišla. Člověka vždy těší, když se poznává v nových rolích. Jakoby překračoval vlastní stín.

Po příchodu miminka jsem samozřejmě byla pár týdnů off, ale chybělo mi to. Chyběl mi i manžel, který byl kvůli návalu povinnosti pořád pryč. Nudila jsem se, miminka přeci hezky spinkají… Ale zpátky do dnešních dní – není to samozřejmě jen růžové. Od těhotenství jsem víc emocionální, a někdy mi to přerůstá přes hlavu. Řekla bych, že je to sinusoidní. Jsou dny, kdy dokážu efektivně makat a vidět do dálky, a pak dny, kdy vidím jen mlhu provozních starostí a mám chuť vypnout. Manžel mi to naštěstí umožňuje. Ale i v těchto chvílích ráda nakouknu, jak firmička pracuje… je to, jako když nakouknete do mraveniště. Neuvěřitelný pocit.

paletky_nove_10

Vězí za Paletkami hlubší filozofie?

Hm, to je otázka. Spíš bych řekla, že vize Paletek nevzešla z filozofování, ale ze světonázoru. A doufám, že i z životního stylu, který bychom chtěli dál zdokonalovat. Já i Ty jsme zodpovědní ne jen za těch pár metrů čtverečních, které obýváme a okupujeme, ale za všechno, co konzumujeme, co se pro nás sadí, těží, kácí, zpracovává, chová a poráží, pěstuje a převáží… Já sama za sebe určuji, co spotřebuji a co z toho potřebuji. Nicméně je velmi těžké přiznat si detaily. Člověk se cítí bezmocný, jako kdyby se to dělo za jeho zády a on za to nemohl.

Nekupujeme nové palety a věříme, že tomu kolotoči odlehčíme.

Smyslem naší tvorby je up-cycling a záchrana jinak dále nepoužité a následně znehodnocené suroviny. Zaměřili jsme se na ušlechtilé dřeviny, protože EURO-palety mají svůj úkol dobře promyšlený. Zachraňujeme atypické palety. Například dřevo japonského cedru, mahagonu, borovice a dalších dřevin, které by bylo za jiných okolností nejčastěji použito jako otop. Pomáháme tím redukovat odpadní materiál, informujeme o možnostech dalšího zpracování palet a ekologických aspektech jejich využití. Pořád hledáme firmy k spolupráci, takže máte-li víc palet, než potřebujete, dejte nám vědět – dáme jim nový život a vám novou recepci nebo se vámi pochlubíme na sociálních sítích!

Zahradní posezení z mahagonu, palety by jste nepoznali.

Zahradní posezení z mahagonu, palety byste nepoznali.

Název Paletky se dost nabízel, že?

Na začátku to byl jen název pro facebookovou stránku. Chtěla jsem něco lehce zapamatovatelného a přitom ne tak polopatického jako Nábytek z palet a podobně. Chtěli jsme jméno.

Přiznám se, že teď po roce jsem začala uvažovat nad změnou. Je však velmi milé, že název Paletky za tak krátký čas zdomácněl do podoby s malým p, že lidi říkají přepravním paletám paletky. Přesně o to nám s Paletkami jde, aby v paletách viděli něco víc než jen formu. Něco milejšího, zkrátka paletky.

V budoucnu plánujeme nové projekty a název Paletky bude jako název rodiny. Teď máme Studio Paletky, Workshopy Paletky, Teambuilding Paletky, a plánujeme tajnou laboratoř.

Stěžejní otázka, která mi nedá spát – odkud paletky zachraňujete? Jsou to staré a poškozené kousky ze stavenišť?

Tak právě takové nevyhledáváme. Pracujeme pouze s nezávadnými materiály. Naše palety jsou bez jakékoliv chemické úpravy a známe dobře jejich původ, i to, co je na nich převáženo. Nespolupracujeme s firmami, které nám to neumějí doložit, to je náš pilíř už od dob mého těhotenství. Třeba i takové potraviny mohou dřevo kontaminovat salmonelou, lysteriózou, bakterií e. coli…  Výběrem procházejí palety nepoškozené, aby se daly dále použít na výrobu nábytku. Krásně voní dřevem!

Vyrábíte nejen nábytek, ale děláte kompletní návrhy interiérů a jejich realizace. O jaké typy zakázek je největší zájem?

V minulém roce nás oslovovali s poptávkou recepcí a obchůdků, tento rok se dostáváme do interiérů salonů. U soukromých zakázek to jsou obývací pokoje, knihovny. Nyní třeba pracujeme na kuchyni v kombinaci s dalšími materiály, sklo, železo, beton.

Paletky pracují podobně jako architektonické studio s vlastní truhlářskou dílnou.

Pracujeme podobně jako architekti s výhodou vlastné truhlářské dílny

Když za vámi přijdu, že chci mít doma něco zajímavého z paletek, jak taková spolupráce probíhá?

Osobní setkání je samozřejmě ideální. Pak byste v ideálním případě měla mít chuť zachránit několik palet a vědět, co potřebujete. Pokud chcete novou kuchyň levně, zeptáme se, jestli by se vám nehodilo repasovaní vašich původních skřínek paletovými laťkami, výměna pracovní desky a tak dále…

Jestli chcete zcela novou originální – dřevem prozářenou – kuchyň, probereme časové a finanční možnosti. Rozvrhneme si čas na hledání stylu, skicování, finální vizualizaci s naceněním a před realizací vám zašleme fakturu na 50% z ceny práce. Samozřejmě v celém procesu od skic až po kvalitu provedení zodpovídá designér nebo architekt. Nebylo tomu tak zcela od začátku našeho fungování, až nedávno jsme zjistili, že tímto postupem dosahujeme nejvyšší kvality. Proto se dá říct, že fungujeme jako architektonické studio s vlastní truhlářskou dílnou.

Setkali jste se při rozjíždění firmy s nějakými kuriozitami? Bylo složité prorazit s firmou, která je tak trochu jiná?

Už to není kuriózní, protože je to u nás docela běžné, ale pořád nás to zaskočí: někdo nás osloví a chce po nás velkou realizaci zdarma – jen za reklamu. Taky nejdu do pekařství a neřeknu jim: „Dejte mi vaši nejkrásnější vánočku, všude budu mluvit, jaká je báječná!“ Oni po nás vlastně chtějí 10 různých krásných vánoček na míru. Na tuhle situaci jsem však byla připravena už z umělecké školy.

Stále proto čas od času někomu řeknu: Víš, stojí to hodně času a peněz sehnat, dovézt a skladovat palety. Kluci v dílně nechtějí mít večer druhou šichtu za barem, a vosky nezískáváme zdarma z živice jehličnanů. Že návrh na míru nenakreslíme za 5 minut a rozbíjení jedné palety trvá únavnou půlhodinu, finální broušení někdy i hodinu. Na kolik si ceníte svůj čas? Pořád se vám to zdá drahé? Přijďte na workshop a budete mít radost. Zaručeně uvidíte dílo svých rukou!

A jaké jsou reakce?

Někdy se bojím, jestli to nezní arogantně, ale když to Lubomír prvně napsal do e-mailu o nezaplacené faktuře, na druhý den byla uhrazená. Naštěstí jsme lidi.

Letos v březnu oslavila firma první rok existence.

Letos v březnu oslavila firma první rok existence.

V březnu jsme oslavili první rok

Jak dlouho firma funguje a kolik lidí už čítá?

V březnu jsme oslavili první rokZačínali jsme my dva. Manželé a miminko v bříšku už mělo taky 10 prstů na rukou. Já si k sobě sháněla lidi, kteří byli tvůrčí, i když třeba neměli kreativní práci. A náš designér, tehdy ještě student architektury, Tomáš Černý, se přidal s vizí prezentace na Designbloku 2013. Díky němu jsme mohli poporůst, zapojil se naplno, v dílně, u klientů, na workshopech. Teď nám Tomáš vytváří jednoduchá řešení v mírách, které jsou pro lidské tělo nejpohodlnější.

V létě se přidalo několik šikovných designérů, ale ti se rychle rozprchli do světa. Nebo takový Honza Pelán, náš lektor, si založil PRACOVNU. Dále se přidala Stáňa Kodedová, aby u nás zavedla systém a řád v písemnostech, komunikaci, ale působnosti ma víc, dle toho, co ji baví a co cítí, že je potřeba. V dílně se Jozva Hyžný vypracoval na vedoucího s mnoha pomocníky. Studentka architektury Kateřina Kučerová kutí chytrou mobilní kavárnu pro kávo-baristy na míru! A nedávno se zapojili celkem 4 stážisti, aby nám tu bylo veselo. Za texty webu stojí Eva Kubů, za nejnovější grafikou a budoucím webem Petr Kozlík, za fotografiemi produktů profesionální studio ArtGo a taky Klára Drenčenyi. Spolupracujeme i s truhlářem Josefem Červenkou, který vytváří složitější kousky.

Na městské festivaly chodíme s vlastní mobilní kavárnou s podporou La Bohème Café  – pomáhá nám snižovat náklady na propagaci a taky jsme spojili síly s raw foodisty z Vily Flóra (rozhovor s nimi by mohl být hodně zajímavý). :) Prostě se obklopujeme samými schopnými lidmi!

Nedávno jste hledali posily do týmu, takže se vám daří. Už jste kompletní?

Hledali jsme, protože nápadů máme víc než času k jejich realizaci. Víme, co všechno bychom ještě mohli vytvořit, kam růst, ale provozní starosti nám berou i noční spánek. Stále jsou vítaní noví lidé, kteří vidí smysl v up-cyclingu, a cítí zodpovědnost dotahovat věci dokonce. Architekti, kreativci, obchodník, a poctiví truhláři! Dáme vám prostor a hřiště pro vaše vize!

Tým Paletek se nedávno rozšiřoval.

Tým Paletek se nedávno rozšiřoval a pořád shání šikovné lidi do týmu!

Občas je dobré spadnout na zadek. Alespoň jste ho odlepili od země

Co jste se díky Paletkám naučila?

Wau, toho je spousta… ale když si odmyslím ty provozní věci, které mi stejně připomínají hry z dětství, tak zapomínat na ego pro vyšší účel. Ale na to je nejlepší školou dítě. :) A upřímně, pořád padám na hubu. Ale díky tomu alespoň vím, že se něco učím – jak dítě, když se učí chodit, padá, protože už odlepilo zadek ze země!

Vy sama kutíte? Kde se u vás vzala láska k dílnám a výrobě?

Děda byl strojvedoucí, ale s velkou vášní pro domy. Postavil jak ten svůj, tak také dům mých rodičů, a často pomáhal na stavbách jiných. Takže základ v rodině tam je. Zručnost jsem dále pilovala na hodinách kreslení a keramiky. Anebo taky na skále při lezení. Když jsem přešla z umělecké školy na Karlovku, nedokázala jsem odsedět celou prednášku… zadek, záda, ruka upsaná! Au! Asi půl roku jsem intenzivně trpěla, než jsem si zvykla nehýbat se a jenom sedět.

Když jsem se pak dostala k paletám, cítila jsem i s bříškem, že jsem po dlouhé době zpátky ve svém živlu! Ani v pozdějším těhotenství jsem si práci nevyčítala, říkala jsem si, že dokud jsem šťastná, je šťastné i miminko. A hlavně – při práci žena neřeší tisíc hloupostí s těhotenstvím spojených. Starosti mnou jen tak proplouvaly a miminko rostlo do krásy za bzukotu brusek, pískotu vrtaček a hukotu průmyslového vysavače.

Co jste si například naposledy vyrobila domů?

V 9. měsíci jsem dokončila odkládací pult na postel. Poskládala jsem laťky různých délek do kompozice hory, ať je to zajímavé. Teď plánujeme poličky – ať uvolníme miminku spodní prostor na jeho řádění. S manželem jsme praktici, děláme si jenom to, čeho je dennodenně zjevná potřeba, a taky si ceníme volného prostoru (o to víc, že žijeme v miniaturním bytě).

Kolik kusů paletek máte doma? A co vůbec na všechno říká rodina?

Doma máme jenom postel, psací stůl, kredenc a parkety v koupelně. Vše z palet japonského cedru. To dřevo miluji. Není lakováno, jenom ošetřeno olejem, a proto tak hebké na dotek. Průmyslové výrobky ze dřeva mi už dnes připomínají plasty.

Rodina. Ta širší, která si nikdy na palety nesáhla, se jistě diví. „A vy na tom i spíte, jo?“ Ti bližší, kteří si už nábytek z palet od Paletek osahali, se spíš ptají, kdy bude dílna volná pro jejich nápady.

paletky-bar-tsuri

Budeme rekonstruovat u Jardy Duška a vyrábět šperky

Vychvalujete si palety z japonského cedru. Proč zrovna cedr?

V Japonsku se tohle dřevo užívalo všestranně od nádob pro mléko (má antibakteriální účinky), až po stavbu paláců. Vlastně by nebylo saké, kdyby nebylo sudů z japonského cedru. Kvalita saké se přisuzuje také oblasti těžby dřeviny.

Dřevo je to prostě krásné. Měkké a proto lehké. S výraznou kresebností a barvami od vanilkově bílé po čokoládovou… k zakousnutí. Má obdivuhodné vlastnosti ve styku s vodou – vyrábí se z něj vany, sauny i fasády. Japonci si ho oblíbili na skříně, odpuzuje totiž moly. Jeho prach se dává do bot, a jeho vůni se přisuzují antidepresivní účinky. V porovnání s EURO paletou je ta cedrová o 50% lehčí.

Pracujete nyní na něčem zajímavém?

Na Něčem a s Někým. V zimě nás Jaroslav Dušek zavedl na svou chatičku na Sázavě s otázkou celkového předělání interiéru. Část se bude dělat workshopově s jeho kamarády, a jako na každé setkání s Jardou, se na to už teď moc těšíme.

A co zajímavého? Možná byste chtěli číst o něčem velkém, ale mě nejvíc baví, že nás oslovila šperkařka Nastassia Aleinikava. Budou to šperky velké a hlaďoučké.

Co nového plánujete v tomto roce? Máte nějakou metu, na kterou byste s Paletkami chtěli dosáhnout? 

Vize na růst jsou, a stále přichází. Některé mety, jako článek v Insidecor, přišly samy od sebe. Cítíme, že teď je čas ukotvování, zakořeňování. Nechceme se jenom vézt na trendu, chceme vytvořit stálou alternativu a taky se naučit zpracovávat další materiály ve stylu up-cyclingu pro interiéry a exteriéry. Baví nás dělat věci, co nás obklopují a jsou užitečné.

Vyrábět nábytek vlastníma rukama k nám chodí studenti i padesátnice.

Vyrábět nábytek vlastníma rukama k nám chodí studenti i padesátnice.

Na DIY workshopy chodí padesátníci i mladí absolventi

Zaujal mě víkendový workshop Pojďte si hrát. Na kolik vyjde?

Průběh workshopu prošel asi největším růstem. Dnes už víme, jak udržet kvalitu – proto jsou workshopy pro maximálně 4 účastníky. Za 14 hodin intenzivní práce zaplatíte 2 500 Kč. Pokud si vezmete parťáka jako pomocnou ruku a budete kutit společně, je druhý člověk za 1 000 Kč. Workshop ve dvou je paráda, ale osamělí nebudete, ani když přijdete sami. Zaručeně budou kolem usměvavé holky a dobrá nálada.

Připravíme vám dílnu, naučíme vás zacházet s nástroji, i když jste nikdy nedržel v ruce vrtačku a netušíte, co je to průbojník. Lektor ukáže, jak přemýšlet konstrukčně, a přidá rady a triky, jak opracovávat palety rychle a šikovně. Samozřejmostí jsou ochranné pomůcky pro každého. Někdo si přijde udělat stolek ze dvou palet, někdo postel z osmi, proto se za palety platí zvlášť. Ceny palet se liší: smrkové a borovicové jsou levnější než exotické dřeviny jako japonský cedr, mahagon, ovangol a jiné.

Je krásné vidět dílo vlastních rukou. Přijďte si to vyzkoušet sami na workshop.

Je krásné vidět dílo vlastních rukou. Přijďte si to vyzkoušet sami na workshop.

Po koho jsou workshopy určeny?

Pokud bych měla vytipovat cílovku, pro kterou jsou workshopy určeny, bude to dlouhý seznam. Chodí k nám jak dámy kolem padesátky, tak mladé rodinky, absolventi zařizující své první bydlení a další. Workshopy jsou pro všechny. Pro ty, co se hrbí denně za počítačem i pro zahradníka. Manuální práce je člověku vlastní, je krásné vidět dílo svých rukou – o to víc, když je užitečné a praktické, a dokonce pro něj nebyl skácen další strom.

Co teambuilding, využívají jej firmy často? Kdybychom třeba přišli od nás z redakce, na co se můžeme těšit?

Firmy teambuilding vítají jako vhodnou alternativu ke klasickým teambuildingům. Je to zábava a uvolnění (přehodí se pracovní role a úkoly v kolektivu) a k tomu vám pod rukama vyroste něco hmatatelného, užitečného. Nábytek vám ve firmě zůstane nebo jej můžete darovat a mít dvojnásobnou radost. Tak třeba krom zahradního posezení a pivních stolků lidi z Veolia ukutili stoly a židličky pro Cestu Domů – školičku na hřbitově… jiná firma udělala z palet „moto-káry“ a závodní překážky. Teambuildingy jsou vesměz vždy zajímavé. A na co se můžete těšit? Že cokoliv si vymyslíte, s námi to uděláte!

Mobilní kavárna z palet.

Mobilní kavárna z palet.

Chcete na závěr něco vzkázat našim čtenářům?

Přijďte k nám do dílny a přesvědčte se, že paletky jsou krásné dřevo!

Chcete nás podpořit koupí nábytku, udělat si zážitkový víkend na paletkovém workshopu, nebo jich zachránit ještě víc přímo v našem paletkovém studiu? Napište nám info@paletky.cz, rádi vám odpovíme. A pokud víte o krásných prostorách na dílnu v Praze, dejte nám vědět!

paletky_nove_09

Zaujal vás nábytek z palet? Inspirujte se také na DIYPalety.cz

Zdroj fotografií: Archiv Studia Paletky

Komentáře

Nahoru