Dnes vyšlo 1 článků

Ovládne brzy Google celý svět?

Mathias Döpfner je šéfem jednoho z největších evropských vydavatelství Axel Springer. Nyní tento muž napsal dopis výkonného šéfa Googlu Ericovi Schmidtovi, ve kterém internetového giganta otevřeně kritizuje. Je třeba podotknout, že jeho slova mají něco do sebe.

Dopis Mathiase Döpfnera, který zveřejnil německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, reaguje na nedávný sloupek výkonného šéfa Googlu Erica Schmidta. Schmidt ve svém dopise popisuje, jak obtížné bylo dosáhnout reklamní dohody mezi společností Google a vydavatelstvím Axel Springer.

Šéf největšího německého vydavatelství prohlásil, že jej marketingová spolupráce s Googlem těší, ale zároveň dodal, že Axel Springer neměl na vybranou.

Mathias Döpfner se k věci vyjádřil následovně:

Neznáme mezi vyhledávači žádnou alternativu, která by navýšila náš dosah na internetu,“ uvedl. „Google není jen největší vyhledávač na světě, ale díky Youtube i největší videoplatformou, díky Chromu největším prohlížečem, díky Gmailu nejpoužívanější emailovou službou a díky Androidu největším operačním systémem pro mobilní zařízení.

Z on-line aktivit masivního vydavatelství pochází celých 62 procent zisku společnosti. Podle Döpfnera je však moc Googlu na internetu velice znepokojující.

Lidé si moc Googlu neuvědomují

Šéf německého vydavatelství vyřkl tuto větu s odvoláním na nedávný spor Googlu s Evropskou komisí. Právě Evropská komise vinila Axel Springer z protěžování vlastních produktů ve výsledcích vyhledávání. Výsledná dohoda však není plánovaným kompromisem. Evropská komise namísto kompromisu schválila zavedení obchodního modelu, který by byl v jiném případě označen za vydírání, dodává Döpfner. Dohoda podle něj stále umožňuje Googlu diskriminovat konkurenci.

Šéf vydavatelství dále poukazuje na skutečnost, že lidé si ani neuvědomují, jakou má vlastně Google moc.

Ve výše zmíněném dopise napsal následující:

S výjimkou virů se nic nešíří s takovou rychlostí, agresivitou a efektivitou jako technologické platformy, což propůjčuje jejich tvůrcům, vlastníkům a uživatelům novou moc.

Ještě více děsivá je podle Döpfnera myšlenka spoluzakladatele Googlu Larryho Page. Ten prý sní o světě bez zákona na ochranu dat demokratické odpovědnosti.

V loňském roce řekl Larry Page následující:

Existuje několik věcí, které bychom rádi udělali, ale bohužel nemůžeme, protože jsou nezákonné. Měli bychom mít několik míst, kde budeme v bezpečí. Kde můžeme zkoušet nové věci a zjistit, jak působí na společnost.

Co si pod těmito větami můžeme představit? Chce snad internetový obr vytvořit vlastní superstát? Ovládne brzy Google celý svět? Na tyto otázky si zkuste odpovědět sami.

Originální článek: Google nás brzy všechny ovládne, varuje německý vydavatel

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru