Dnes vyšlo 15 článků

Ovečka Shaun u soudu: Vodafone to bude stát 4 miliony

Ač se to zdá neuvěřitelné, dětská celebrita ovečka Shaun je předmětem sporu české divize společnosti Vodafone a britského studia Aardman. To požaduje od českého Vodafonu celkem 15,8 milionu korun, jelikož operátor použil kampaň s ovečkami, jež velmi nápadně připomínaly právě hrdiny ze seriálů Ovečka Swaun, který je dílem známého grafického studia. (Na reklamu se ostatně můžete podívat na videu.) Rozsudek již padl. Vodafone bude muset uhradit nárok studia Aardman v rozsahu zhruba 4 milionů korun. Informoval o tom právník ve službách studia Aardman Pavel Kolesár.

Studio Aardman na žalobě nevidí nic zvláštního

Studio Aardman by mělo být tedy s verdiktem soudu nejspíše spokojeno. Kolesár ale i přesto odmítl míru uspokojení studia komentovat. Ostatně z jeho výpovědi vyplývá i to, že žaloba byla jakousi běžnou praxí. Reklama se v médiích objevila v roce 2007.

Studio samozřejmě nejprve oslovilo Vodafone, nicméně ten nekomunikoval, a tak došlo na žalobu. Kdyby Vodafone přistoupil k problému poněkud jinak, možná by k podobné situaci vůbec nedošlo, podotkl Kolesár.

Vodafone: Naše ovce je originální

Společnost Vodafone logicky mluví o tom, že jejich ovce nejsou v žádném případě nějakou kopií postavičky ze známého seriálu!

Pro tento fakt hovoří již jenom to, že šlo o 3D animaci na rozdíl od vymodelované postavičky ovečky Shaun.

Ředitel právního oddělení Vodafonu Jan Klouda poukázal na rozdílnost nozder ovečka, tvaru očí a také na různou velikost kopyt obou exemplářů ovcí.

Upozornil také na fakt, že ovečka Shaun je podobná ovečce, která vystupovala v seriálu Pošťák Pat, který je o celých čtrnáct let starší než seriál Ovečka Shaun.

Ovečka Shaun

Slova znalců: Napodobenina to je…

Podle všeho se tento případ řeší v České republice poprvé. Vedoucí grafické katedry VŠUP Jakub Zich říká, že o napodobeninu se jedná.

To samé tvrdí i soudní znalec, malíř Karel Míšek. Tělo ve tvaru válce, oči daleko od sebe, hlava ve tvaru kuželu anebo malé oči. To jsou jen některé znaky, jež se nápadně podobají.

Jakub Zich mluví o tom, že si Vodafone měl celou situaci pohlídat a měl by se logicky omluvit.

Zdroj: https://www.shaunthesheep.be/page.php?pid=3

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru