Oslo nabízí občanům 30 tisíc korun na koupi elektrického kola

Cílem rozhodnutí je pomoci obyvatelům, ať už chudým či bohatým, najít důvod, proč nechat automobil doma.

Oslo chce přimět obyvatele, aby začali jezdit na kolech, a tak jim nabízí poukázku ve výši 1 200 dolarů (cca 30 tisíc korun) na koupi cargo elektrického kola.

cargo e-bike

Zdroj: CityLab

Cargo elektrická kola disponují malým elektromotorem a speciálním nosičem, který vám pomůže s nákupem a těžšími věcmi. Nicméně takový bicykl není levná záležitost, přičemž ceny se pohybují od 2 400 (cca 60 tisíc korun) do 6 000 dolarů (cca 151 tisíc korun). Dotace tak pokryje pouze 25 až 50 procent nákladů.

Oslo se k tomuto kroku rozhodlo kvůli tomu, že chce snížit počet vozidel na silnicích a zlepšit kvalitu ovzduší. Stejně jako ve spoustě jiných evropských městech, tak i v hlavním městě Norska je kvalita ovzduší velice nízká, a tak město vydalo dočasný zákaz jízdy vozidel se spalujícími motory.

Země investuje 1 miliardu dolarů do cyklistické infrastruktury, a tak cargo elektrická kola budou hojně využitelná. Oslo je proslulé nepříznivými povětrnostními podmínkami, a proto zde nachází uplatnění cargo elektrická kola se silnějším motorem.

Celý projekt je vystaven i velké kritice. Oslo má 618 tisíc obyvatel, ale vymezená dotace má stačit maximálně pro 500 až 1 000 obyvatel, čímž se nevyřeší celoplošný problém s emisemi a smogem. Dokonce někteří obyvatelé řekli, že je to aktivita pro bohaté, protože ne každý má dostatek hotovosti na zakoupení cargo e-kola.

Cílem metropole je postupně zakázat vjezd automobilů s dieselovými motory do centra, a to od roku 2019. A do roku 2030 nechce produkovat žádné emise oxidu uhličitého.

Zdroj: CityLab

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru