OS Windows Vista oficiálně skončil

Microsoft se po deseti letech konečně zbavil nepopulárního systému Windows Vista. Včera v příspěvku oznámili, že od 11. dubna už pro zastaralý operační systém nebudou žádné aktualizace ani podpora.

Uživatelé mohou Visty nadále používat, nicméně měli by očekávat, že pro tuto platformu postupně přestanou existovat aplikace. Je také dost možné, že bude přibývat virů a bezpečnostních chyb v tomto systému. Microsoft zároveň upozornil, že pro Visty nebude poskytovat svůj balíček Microsoft Security Essentials, což dělá z Vist ještě snadnější cíl pro útočníky.

Jako vhodné řešení Microsoft pochopitelně vybízí k přechodu na Windows 10.

Pamatujete si ještě, co bylo na Vistách tak strašného?

Měla to být inovativní novinka. Windows Vista přišly s novým uživatelským rozhraním Aero, které vytvářelo zcela originální vzhled. Postranní panel umožňoval naskládat si na plochu spoustu zbytečných widgetů a nabídka Start měla usnadnit vyhledávání.

win-vista

Právě grafické změny byly to nejhorší. Starší hardware je nezvládal, a dokonce počítače opatřené nálepkou „Vista Ready“ kolikrát rozhraní Aero moc nedávaly. Jako velký problém uživatelé vnímali i řízení uživatelských účtů. Visty vyžadovaly na všechno deset povolení a to bylo otravné.

Systém Windows Vista přišel ve špatném období. V té době se Microsoft stal posedlým po udržení svého monopolu, soustředil se pouze na Windows a zcela zapomněl na mobilní trh. Ale to už je jiný příběh. Nakonec je nutno zmínit, že Visty přece jen daly (minimálně grafický) základ oblíbeným sedmičkám.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru