Orli vedou boj proti dronům. Srážejí je za letu z nebe

Mnoho z nás se těší na onen fantastický okamžik, kdy nám místo kurýra s pizzou přilétne dron na balkón. Ne každý je ale nadšený z nových okupantů nebes. Draví ptáci už vůbec ne.

Mapovací specialista Rick Steven létající s drony v těžební oblasti St. Ives v Západní Austrálii se musí vypořádat s narůstající zlobou opeřenců. Ve zkratce, útočí na jeho drony a nutí tak operátora dronů být vynalézavým.

Drony pomáhají mapovat těžební oblast tvorbou 3D modelů, stejně jako pracovníkům vyhýbat se extrémním rozmarům australského počasí. Jenže od přírody extrémně teritoriální orli,vidí dron jako nepřátelský zásah do svého území.

8033634-3x2-940x627

Zdroj: ABC

Na radu ornitologů byla vyzkoušena kamufláž dronu evokující mládě orla. Poté útoky opeřenců opravdu přestaly, nechali drony volně létat. To fungovalo zhruba padesátkrát. Poté orlům došlo, že o žádné mladé příbuzné ale nejde. Drony znovu začaly padat z nebe jako kamení.

8033668-3x2-940x627

Zdroj: ABC

A vůbec ne levné kamení. Jeden stroj stojí 7 391 dolarů (cca 190 000 korun). K tomu podobná suma za senzorové a průzkumné vybavení. Tudíž Steven přestal drony maskovat. Místo toho uznal orlí dominanci na obloze a snaží se létat v době, kdy orli sedí na zemi. Když zpozoruje nějakého za letu, okamžitě jde s dronem zpátky na zem.

Vypozoroval, že těžcí ptáci jako orli rádi využívají teplých proudů k unášení se vzhůru bez vynaložení velké námahy. Takové větry panují v nejteplejší části dne. Proto s drony létá už v 6 hodin ráno, kdy je vzduch ještě chladný.

Modus operandi tedy zní: Vidím-li letět orla, odvolám svůj let. Rada pro budoucí doručovatele pizzy v oblastech osídlených opeřenými dravci: Mějte se na pozoru!

Zdroj: Mashable

Komentáře

Nahoru