Dnes vyšlo 15 článků

Originální vs. alternativní inkoustové cartridge

Téměř každého, kdo někdy kupoval náplň do tiskárny, zajímala otázka, jestli se vyplatí kupovat alternativní (znovu plněné, repasované) náplně. Fungují stejně spolehlivě jako originální? Nemohou poškodit tiskárnu? Ztratíte kvůli nim záruku?

Abychom si to pořádně vysvětlili, budeme si muset rozdělit, jaké typy cartridgí nejčastěji existují: originální, repasované, znovu naplněné.

Originál

Originální cartridge jsou vyrobeny firmou, od které máte tiskárnu (Hewlett Packard, Canon, Xerox, Lexmark a další). Obvykle se vyrábějí kombinováním nových a recyklovaných částí v továrnách po celém světě. Nevěříte?

„Tento nově vyrobený produkt může obsahovat části a materiály využité z recyklačního programu HP Planet Partners,“ píše se na obalu cartridge HP C4127X.

„Tato cartridge může obsahovat repasované části a znovu použité materiály,“ uvádí se na krabičce Canon FX-4.

Takže vlastně téměř jediným důvodem, proč jsou „originální“ náplně nazývány originálními je, že je vyrábí samy firmy, které vlastní patenty.

tiskarna

Znovu naplněné cartridge

Aby se cartridge (nebo toner) dala znovu naplnit, je třeba ji částečně rozebrat nebo do ní prorazit otvor. Ve většině případů se tímto zabývají menší společnosti, které osobně sbírají prázdné cartridge a naplňují je. Tím pádem jsou schopni nabídnout nižší ceny (dokonce nižší než u repasovaných cartridge).

Co je na tom špatného? Uvnitř cartridge je více komponent než samotný inkoust. Je tam například magnetický válec, fotonosič a buben, ozubená kola a mnoho dalších částí. Tyto části jsou obvykle vyráběné tak, aby vydržely déle než na množství inkoustu, který byl v cartridgi původně, ale nejsou certifikovány pro dvojnásobek pracovního cyklu. Proto to není příliš spolehlivé.

Mnoho lidí si raději kupuje originální kazety, protože mají negativní zkušenosti s těmi znovu naplněnými. Přitom repasovaných se vůbec není třeba bát. Když pochopíte rozdíl, sami to uznáte.

Repasované cartridge

Repasovaná kazeta byla úplně rozebraná, všechny komponenty byly zkontrolovány a vyčištěny. Byl nainstalován nový buben, magnetický válec a jiné součásti. Pak byla naplněna, opět smontována a přezkoušena.

Jak vidíte, není se vůbec čeho bát. Repasované kazety jsou v podstatě od základu přestavěny, aby nám nabídly stejnou kvalitu a spolehlivost jako cartridge originální.

Často je u nich napsáno, že jsou „kompatibilní“ s daným zařízením. To znamená, že s ním budou fungovat, i když nejsou originální. Příkladem kompatibilního toneru je například toner Samsung ML 1640 (ML 2240, MLT-D1082S). Jak si můžete všimnout, je u něj napsán právě že je kompatibilní a je uveden seznam tiskáren, ve kterých bude fungovat.

toner

Zvenku nemáte šanci poznat, zda jde o repasovaný, znovu naplněný nebo originální kus

Pár rad závěrem

Repasované kazety poznáte obvykle podle toho, že jsou levnější, ale prodejce by to u nich měl uvádět. Pokud vám bude tvrdit, že se jedná o originál, protože má nějakou zvláštní výhodnou smlouvu s výrobcem, nevěřte mu. Jejich ochranné známky jsou velmi cenné, takže získat je podezřele levně je nemožné.

Levné a spolehlivé repasované cartridge nabízí e-shop www.tonerynaplne.cz. Na webu jim funguje vyhledávání náplně přímo podle typu tiskárny, takže se vám nemůže stát, že byste objednali něco, co do vaší tiskárny nebude pasovat.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru