Originální dřevěný dům v Liberci je nejlepší stavbou ČR

V Liberci vyrostla ojedinělá dřevěná stavba, která si získala zasloužený obdiv poroty a cenu prvního ročníku České ceny za architekturu. Jedná se o dvojdomek, u něhož je překvapující nízká pořizovací ceny. A k dostání je tento dům v několika různých velikostech.  

Absolutním vítězem České ceny za architekturu se stal dům zvaný Zen-Houses, který se nachází v libereckých Ruprechticích. Tento dům, který je z dílny autorské dvojice Petra Stolína a Aleny Mičekové, vyhrál mezi 457 stavbami.

Aktuálně nemovitost slouží Petru Stolínovi jako ateliér a místo k bydlení. Ačkoliv šířka domu jsou pouhé 3 metry, velká okna s rozměry 2,5 × 2,5 metru celý prostor opticky zvětšují.

Zevnějšek tvoří neobvyklý plášť z průhledných akrylátových panelů, přičemž samotný dům je postaven ze dřeva, překližky a kovu.

„Dokazuje to, že ta nejlepší architektura nemusí být ani zdaleka nejdražší,“ dodává odborná porota. „Doufáme, že udělením České ceny za architekturu 2016 právě Zen-Houses se veřejnosti představí reálné alternativní řešení, odlišné od očekávaného a tradičního bydlení.“

Nespornou výhodou je, že k výstavbě takového domu stačí malý pozemek. Navíc domy jsou variabilní, a tak se dají různě kombinovat či skládat na výšku či na šířku. Cena stavby se pohybuje od 1,1 do 1,5 milionu korun.

„V podstatě jde o jakýsi experiment, který by umožnil třeba mladým lidem levné a příjemné bydlení, které by bylo možné skloubit s prací,“ konstatoval Petr Stolín.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru