Organizace vzdělává obyvatele Severní Koreje pomocí USB flash disků

Organizace Human Rights Foundation se snaží dostat do jedné z nejuzavřenějších společností na světě a informovat zdejší obyvatelé o tom, jak se žije za hranicemi. Používá k tomu nepotřebné USB flash disky.

Human Rights Foundation začátkem letošního roku zahájila program „Flash disky pro svobodu“ s cílem změnit totalitní systém Severní Koreje ve svobodnější společnost. Namísto vojenských akcí a diplomacie posílá do Severní Koreje zásilky USB flash disků. Do konce letošního roku by jich tam mělo doputovat zhruba 10 000.

„Pravda je neuvěřitelně nebezpečná zbraň,“ uvedla Alex Gladstein z Human Rights Foundation.

V Severní Koreji žije asi 25 milionů obyvatel pod nadvládou Kim Čong-una, který jim diktuje, jak se mají nechat ostříhat, co nosit za oblečení a jak používat elektroniku. Tamní obyvatelé by vůbec neměli vlastnit neschválenou elektroniku (například přenosné DVD přehrávače), ale mnozí si je stejně opatří na černém trhu. Kdyby jim na to přišli, šli by do vězení, která jsou často popisována jako moderní gulagy.

flash-drives-for-freedom

Flash Drives for Freedom

Flash disky s materiálem, který zobrazuje život na jihu

HRF shromáždila tisíce darovaných USB disků, které smazala a nahrála na ně nový obsah. Není to nic, co by výslovně říkalo, že severokorejský režim je špatný. Jsou tam spíš neutrální zprávy, které ukazují život na jihu a v jiných částech světa. Takhle je to efektivnější, kdyby se organizace pokusila lidem napřímo říct, že Kim Čong-un je špatný, nevěřili by tomu. Lepší je ukázat jim, že na jihu žijí lidé, co mají tekoucí vodu.

Na flash discích jsou například jihokorejské opery, články z Wikipedie a Hollywoodské filmy (včetně Hunger Games). Na některých jsou dokonce i záběry z rušných jihokorejských letišť, což bude pro obyvatele Severní Koreje naprosto ohromující.

drones

Drony se pilotují z Jižní Koreje

HRF distribuuje disky do Severní Koreje přes jihokorejské partnery pomocí dronů a balónů. Někdo v Severní Koreji se toho vždy ujme a rozdá disky dál. Někdy se stane, že je najdou děti, které je dál prodávají jako vzácnost. Uvidíme, jaký budou mít snahy dopad.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru