Dnes vyšlo 15 článků

Oracle kupuje český startup Apiary za miliardy korun

Ještě před třemi lety Jakub Nešetřil, zakladatel startupu Apiary, nechtěl svou společnost prodat, neboť věřil v její růst s pomocí úspěšných technologických investorů, jako jsou Credo Ventures a Baseline Ventures. Nicméně na podzim loňského roku dostal mladý podnikatel nabídku, která se neodmítá.

Softwarový gigant Oracle projevil zájem o český startup Apiary, se kterým už nějakou dobu spolupracoval, a tak se akvizice dala očekávat. Oracle, ani Apiary nezveřejnily detaily akvizice. Ale Ondřej Bartoš z fondu Credo Ventures naznačil, že se částka šplhala do desítek milionů dolarů.

apiary

„V korunách je to desetimístná suma,“ řekl Ondřej Bartoš pro Hospodářské noviny. „Co se výnosu týče, byla to pro nás velmi příjemná investice.“

Český startup Apiary má celkem 33 zaměstnanců, a to v pražském Karlíně a v San Franciscu. Vstoupil na trh se specifickým produktem, přičemž programátorům poskytuje softwarový nástroj pro tvorbu rozhraní, díky němuž spolu budou komunikovat aplikace a programy od různých výrobců a na různých zařízeních.

„To, co jsme v Praze vymysleli a světu řekli, že by se mělo používat, se stalo. Všichni to přijali za standard, jak programy psát. Dneska to od nás kopírují firmy jako Microsoft, Oracle, Google. Náš největší problém je, že jsme se dostali tam, kam tvrdili zlí jazykové – naprogramovat produkt se nám podařilo, teď se musíme naučit ho prodávat. Know-how, jak dělat byznys, ve firmě nebylo,“ připustil před dvěma lety v rozhovoru pro Hospodářské noviny Jakub Nešetřil, který s Janem Moravcem spoluzaložil Apiary.

Jakub Nešetřil společně s Janem Moravcem a programátorským týmem zaměstnanci Oraclu, kdy Jakub Nešetřil bude působit jako korporátní viceprezident, který bude mít na starosti celý segment zaměřený na rozvoj API platforem.

„Umožní to firmám, aby si zajistily API rozhraní, spravovaly je a vydělávaly na nich,“ řekl Zamit Avery, viceprezident Oraclu.

Zdroj: Hospodářské noviny

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru