Operátoři ruší roamingové poplatky v rámci EU. Ale najdou si jiné kličky

Čeští mobilní operátoři si za roaming, respektive za volání v zahraničí, účtují nemalé poplatky. Nicméně Evropská unie rozhodla, že od 15. června 2017 skončí v zemích, které jsou součástí Evropské unie, roamingové poplatky.

Zrušení roamingových poplatků v Evropské unii je už jisté, protože se na tom definitivně dohodli zástupci členských států, Evropské komise i Evropského parlamentu. Tento návrh by měla ještě potvrdit Evropská komise s europarlamentem, ale to je pouze formalita.

V zahraničí, tedy v jiné zemi Evropské unie, zákazníci českých mobilních operátorů už nezaplatí nehorázně vysoké ceny za volání, psaní textových zpráv či mobilní internet. Ceny budou stejné, jako v domácím prostředí. Před odjezdem do zahraničí nemusí dokonce nic aktivovat či zařizovat, protože operátoři zavedou změny automaticky u všech svých zákazníků. V podstatě roaming jako takový nekončí, ale pouze se za něj nebudou platit tak vysoké příplatky.

keyboard-484573_1280

Zdroj: Pixabay

Zároveň došlo ke stanovení maximálních velkoobchodních cen za roaming, z nichž vyplývají ceny pro běžné mobilní zákazníky.

Poznámka: Velkoobchodní cena je cena, kterou si mezi sebou platí operátoři jednotlivých zemí. V praxi to vypadá tak, že když zákazník českého Vodafonu jede do Francie, potom musí český Vodafone zaplatit francouzskému mobilnímu operátorovi za to, že jeho zákazník využívá francouzskou mobilní síť.

Velkoobchodní ceny by se měly výrazně snížit, a tak by operátor za minutu zahraničního hovoru měl zaplatit 86 haléřů, za textovou zprávu 30 haléřů a za 1 GB mobilních dat 208 korun.

Evropští operátoři nejsou s rozhodnutím Evropské unie spokojeni, protože přijdou o miliardy euro. Analytici se obávají, že telekomunikační společnosti si budou ztracené příjmy vynahrazovat na domácích trzích, tedy zdraží své služby.

Operátoři by tak mohli zavést nevýhodné výjezdní tarify, kdy si zákazníky rozdělí na dvě skupiny, a to na zákazníky nevyužívající vůbec roaming a na zákazníky využívající roaming. První skupině nabídnou výhodné tarify bez roamingu, například za 200 korun. Druhé skupině už nabídku zdraží, a tak je tarify s roamingem vyjdou i na 2 000 korun. Evropské i české právo umožňuje, že operátoři nebudou vůbec nabízet roaming ve svých balíčcích, a tak potom udělají zvlášť speciální výjezdní balíčky s vyššími cenami.

Operátoři navíc nebudou moct jednostranně měnit smlouvu se svým zákazníkem, protože pouze sám zákazník musí povolit určité služby.

Operátor může požádat o navrácení roamingových poplatků, a to v případě, že prokáže, že ho ukončení roamingových poplatků výrazně finančně poškodilo.

Čeští zákazníci by to mohli řešit tak, že si koupí levnější tarif v jiné evropské zemi, jako jsou Polsko, Finsko či Rakousku. Ale operátoři mohou monitorovat, zda jejich zákazník nepoužívá SIM kartu méně. A pokud zjistí, že během posledních čtyř měsíců využíval zahraniční sítě mnohem více, operátor je oprávněn mu zaúčtovat příplatky pohybující se v řádu jednotek korun.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru