Opera 10: Tipy & Triky

Opera 10: Tipy & Triky

Jako snad každý prohlížeč můžeme nějakým způsobem upravit a doladit, tak i Operu si můžeme trošku uzpůsobit svým představám. Dokonce k tomu není potřeba tuna různých pluginů, add-onů a tak podobně. Můžeme si různě poskládat lišty, přidat nějaká tlačítka, apod. My si dnes ukážeme 5 zajímavých tipů, jak si trochu urychlit práci v Opeře. Nebude to nic složitého, nic zvláštního kromě počítače s nainstalovanou Operou potřebovat nebudeme… Tak pojďme na to!

1) Zkracování URL adres v Opeře (bit.ly)

Zkracovače si svoje uplatnění najdou například na Twitteru, kde je počet znaků omezený na 140. Pokud zkracovače používáte, máme tu pro Vás tip, jak si s nimi usnadnit práci. Ukážeme si to na dnes asi nejpoužívanějším zkracovači adres – bit.ly

Přejdeme tedy na stránku bit.ly a klikneme pravým tlačítkem myši do pole kam se dává URL. Vybereme “Vytvořit vyhledávač” (angl. Create Search).

Otevře se okno, ve kterém vlastně jen stačí nastavit tzv. klíč (já nastavil “b”, Vy můžete nastavit jakýkoli, ale nesmí být už používaný)

Stačí klepnout na OK a vše potřebné by mělo být nastaveno. Nyní to můžeme vyzkoušet. Použití je jednoduché, do adresního řádku stačí zadat klíč, který jste si navolili a URL(podle mého nastavení “b https://objevit.cz/“)

Mezi klíčem a URL musí být logicky mezera

2) Aktualizace statusu na Facebooku a Twiteru

Toto je spíše pro Facebook/Twitter fanatiky. Pomocí metody z předchozího bodu můžeme totiž aktualizovat i status na facebooku/twitteru.

a) FaceBook – přejdeme na stránku https://m.facebook.com/ a klikneme pravým tlačítkem myší do pole. Vybereme “Vytvořit vyhledávač“.

Otevře se nám okno, kde pouze zvolíme klíč, vše ostatní ponecháme.

Použití už je pak stejné jako u zkracovače URL adres…

Pokud budete chtít vyřešit problém, že se Vám při aktualizaci statusu načte mobilní verze stránky, stačí použít tento uživatelský skript – https://files.myopera.com/tomassplatch/files/facebook-status.js.

b) Twitter – úplně stejné použití: přejdeme na https://twitter.com/, klikneme pravým tlačítkem myši do pole a zvolíme “Vytvořit vyhledávač”. Zobrazí se nám okno, kde si zvolíme vlastní klíč(např. tw)…

3) Rychlejší přístup ke stránkám v záložkách

Nejprve si pomocí klávesové zkratky CTRL+D přidáme nějakou stránku do záložek. Zobrazí se nám okno, ve kterém klikneme na “Podrobnosti“, čímž se nám zobrazí další možnosti spolu s polem “Alias“. Do tohoto pole zadáme nějakou zkratku a potvrdíme.

Nyní již nemusíte vypisovat celou adresu stránky, ale stačí zadat jen její “Alias“, který jste si navolili.

Toto je vhodné hlavně u dlouhých a špatně zapamatovatelných adres – objevit.cz jsem zvolil pouze pro ukázku.

4) Gesta myší

Gesta myší jsou krátké pohyby myší pomocí kterých můžete ovládat prohlížeč. Ovládání Opery pomocí gest myší je jednoduché a rychlé.

Aktivace gest myší není nijak složitá. Stačí podržet pravé tlačítko myši, táhnou myší dolů a následně pustit tlačítko. Měla by se objevit nabídka, zda chcete zapnout gesta myší – stačí potvrdit stiskem na “Ano“. Někdy se může stát, že bude zapotřebí ještě jít do Nástroje – Nastavení – Pokročilé volby – Myš a klávesnice a tam zatrhnout povolit pohybové příkazy myší. Na tomto místě můžete i měnit nastavení gest…

Opera 10: Gesta myší

5) Klávesové zkratky

Klávesnici můžeme kromě psaní využít i ke klávesovým zkratkám, které mohou také urychlit práci. Zde máte alespoň některé z nich(základní):

F2 – vyvolá dialogové okno, pro vložení URL (Otevřít stránku…)

F5 – znovu načtení stránky (tzv. refresh)

F8 – můžete okamžitě psát do adresního řádku (aniž by jste tam museli najížďět kurzorem myši)

CTRL + Tabulátor – skok na následující list (tab)

CTRL + Shift + Tabulátor – skok na předcházející list (tab)

CTRL + T – otevře nový list (tab)

CTRL + W – zavře aktuálně otevřený list (tab)

CTRL + mezerník – otevření domovské stránky

Stejně jako nastavení gest myší můžete změnit, tak i nastavení kláv. zkratek si můžete upravit. Stačí jít do Nastavení – Pokročilé volby – Klávesnice & Myš a u nastavení klávesnice kliknout na tlačítko upravit.

Komentáře

Nahoru