Online petice za Clintonovou má nejvíce podpisů v historii Change.org

Je to už téměř měsíc, co byl za nového prezidenta Spojených států zvolen Donald Trump, ale miliony lidí stále odmítají přijmout tento výsledek. Dokazuje to i petice za Clintonovou, která nasbírala obrovský počet podpisů.

Online petice na Change.org s názvem Make Hillary Clinton President nasbírala téměř pět milionů podpisů. To z ní dělá největší petici v historii Change.org.

Petice by mohla všechno změnit

Volby prezidenta v USA sice bývají označované za přímé, ale ve skutečnosti nejsou. Voliči dají hlas svému kandidátovi, nicméně ten je zvolen až podle toho, co řekne sbor volitelů (tzv. Electoral College), který má 538 členů. Volitelé ve sboru hlasují podle toho, jaký kandidát vyhrál v jejich okrsku, nicméně není to jejich povinnost. Mohou hlasovat i opačně a na to právě petice vsází.

el-college

Donald Trump nebyl zvolen prezidentem. Opravdové volby se konají 19. prosince!

Petice požaduje, aby sbor volitelů volil Clintonovou nezávisle na výsledcích okrsků. Clintonová tedy ještě má šanci, ale velmi malou. Odborníci se shodují na tom, že sbor volitelů se podřídí výsledkům svých okrsků. V minulosti se několikrát stalo, že volitelé hlasovali jinak, než jejich okrsek, ale nikdy to neovlivnilo výsledek voleb. Sbor velitelů bude hlasovat 19. prosince, tak uvidíme.

electoral-college

Bylo by potřeba mnoho hlasů

Online petice bohužel zřídkakdy vedou ke skutečné změně a tak to nejspíš dopadne i s touto kampaní. Mimochodem na Change.org je v současné době přes 6 000 peticí souvisejících s Donaldem Trumpem.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru